Технології

Зберігати енергію дешево допоможуть гравітаційні акумулятори

Шотландський стартап Gravitricity розробив електромеханічний накопичувач енергії, який позиціонується як альтернатива хімічним акумуляторам для електромереж, що отримують енергію з відновлюваних джерел.

Компанія запустила демонстраційну версію свого пристрою в столиці Шотландії, Единбурзі. Основа установки нагадує ліфтову шахту заввишки з чотириповерховий будинок. Замість кабіни ліфта всередині цієї опори розміщений 50-тонний чавунний вантаж, підвішений на сталевих тросах, з’єднаних з електродвигунами. Мотори підключені до джерела живлення, вони піднімають вантаж до половини висоти шахти, перетворюючи електроенергію з мережі в потенційну енергію чавунної конструкції.

Коли потрібно віддати накопичену в гравітаційному акумуляторі енергію, вантаж під впливом сили тяжіння опускається по шахті, а двигуни починають працювати як електрогенератори, розвиваючи потужність до 250 кВт. Перемикання між режимами споживання і генерації електрики виконується всього за кілька секунд.

Ідея запасати енергію у вигляді потенційної з кінця XIX століття реалізується в гідроакумулюючих електростанціях. Однак вони не набули широкого поширення, оскільки для їх створення потрібен певний рельєф місцевості, складна інфраструктура та отримання безлічі дозволів.

Зараз для накопичення енергії в масштабах електромереж зазвичай застосовують хімічні батареї. Гравітаційні акумулятори вигідно відрізняються від них значно більшим терміном служби, простотою виготовлення і утилізації, менше займаною площею.

Крім того, електромеханічні системи повинні бути дешевшими від літій-іонних батарей. За оцінками, з урахуванням всіх витрат за 25 років експлуатації вартість зберігання однієї мегават-години енергії для шахтної установки складе 171 долар. Для традиційних акумуляторів аналогічний показник дорівнює 367 доларам, а для інноваційних проточних батарей – 274 доларам.

До 2023 року Gravitricity планує побудувати повномасштабну систему з вантажем масою до 500 тонн і піковою потужністю приблизно 4 МВт в шахті глибиною близько одного кілометра. В якості місця установки своїх перших акумуляторів для комерційного використання компанія розглядає занедбані гірничі виробки в Чехії, Польщі та Південній Африці.

Натхнення: ecotechnica.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button