Всесвіт

Злиття нейтронних зірок розганяє частинки до 99,97% швидкості світла

Астрофізики виміряли швидкість потоку частинок, викликаного зіткненням двох нейронних зірок. Вона перевищує 99,97% швидкості світла.

У серпні 2017 року астрофізики спостерігали потужну вибухову подію, яка отримала назву GW170817. Це був перший зареєстрований гравітаційно-хвильовий сплеск, що стався в результаті злиття двох нейтронних зірок. Він вивільнив енергію, порівнянну з енергією вибуху наднової.

Лише через два дні вчені налаштували космічний телескоп “Хаббл”, щоб спостерігати за наслідками вибуху. Нейтронні зірки колапсували в чорну діру, потужна гравітація якої почала притягувати до себе матерію. Цей матеріал сформував швидко обертовий диск, який генерував струмені, що вириваються з його полюсів. Ці джети стикалися з оболонкою, яка розширювалася вибухових уламків і захоплювала частинки матеріалу.

Спостереження за злиттям зірок телескопом “Хаббл”. Зображення: Hubble Space Telescope, NASA and ESA, Public domain, via Wikimedia Commons

Об’єднавши різні спостереження, вчені змогли точно визначити місце вибуху. Вимірювання “Хаббла” показали, що струмінь рухався з видимою швидкістю, що в сім разів перевищує швидкість світла. Радіоспостереження показують, що через якийсь час струмінь сповільнився до уявної швидкості, яка в чотири рази перевищує швидкість світла.

Насправді ніщо не може перевищити швидкість світла, пояснюють вчені. “Надсвітловий” рух – зорова ілюзія, пов’язана зі специфікою спостереження. Оскільки струмінь наближається до Землі майже зі швидкістю світла, світла, який вона випромінює в більш пізній час, потрібно пройти меншу відстань. Це нагадує ситуацію, в якій частинки матеріалу струменя наздоганяють власне світло (фотони), весь час випускаючи нові.

Проте реальна швидкість джета розрахована вченими теж вражає уяву. Частинки, викинуті під час вибуху, віддаляються від чорної діри зі швидкістю не менше 99,97% швидкості світла (299,7 тис./с).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments