Всесвіт

Знайдена «найбільш блискуча екзопланета»: вона нагадує гігантське дзеркало (відео)

Астрономи знайшли планету, яка відбиває до 80% світла від своєї зірки.

Дослідники повідомили про відкриття «найблискучішої екзопланети»: поверхня LTT9779 b відбиває переважну кількість світла своєї зірки. Секрет цього надгарячого нептуна в щільних металевих хмарах. Вони формуються в атмосфері, перенасиченої парами металів і силікатів, і діють як гігантське дзеркало.

LTT9779 b розташована в зоряній системі жовтого карлика в 262 світлових роках від Землі. Радіус цієї екзопланети майже в п’ять разів більше земного, при цьому вона обертається надзвичайно близько до своєї зірки (приблизно в 60 разів ближче, ніж наша планета до Сонця). Тому рік на планеті триває всього 19 год, а температура «сонячної сторони» становить близько 2 000 °С.

Дані супутникових спостережень космічного телескопа «Хеопс» показали, що альбедо цієї екзопланети (частка світла, який вона відбиває) становить близько 80%. Для порівняння на Венері товстий шар хмар відбиває близько 75% сонячного світла, а альбедо Землі — близько 30%. У більшості планет низьке альбедо: або тому, що їх атмосфера поглинає багато світла, або тому, що їх поверхня темна або шорстка.

Художня візуалізація LTT9779 b на основі даних супутникових спостережень. Відео: Ricardo Ramіrez Reyes (Universidad de Chile), ESA

Дослідники прийшли до висновку, що аномально високу частку відбиваючого світла для LTT9779 b пояснює тільки щільна атмосфера з великою кількістю металевих хмар. В основному вони зроблені з силікату (матеріалу, з якого складаються, наприклад, пісок і скло) з домішкою металів, таких як титан. Їх утворення сприяє надзвичайно висока концентрація газоподібних частинок цих матеріалів в атмосфері.

Дослідники називають відкриту планету «неможливою»: на такій відстані від зірки раніше знаходили тільки величезні газові гіганти розміром з Юпітер і більше, або невеликі кам’янисті планети. Вважається, що близькість зірки повинна знищити атмосферу у планет такого типу, залишивши тільки кам’яну «серцевину».

Планетологи вважають, що саме металеві хмари допомагають планеті вижити. Вони відбивають велику частину світу, оберігаючи планету від надлишкового перегріву, а висока металевість робить планету і її атмосферу важкими, тому їх важче здути.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button