Наука

Знайдений ген, який змусить самок комарів не кусати людей і розносити віруси

Самці комарів не кусаються і не здатні передавати патогенні мікроорганізми людям. Самки комарів, з іншого боку, небезпечні. Дослідники з Virginia Tech довели, що один ген може перетворювати самок комарів Aedes aegypti у фертильних самців комарів. Результати дослідження опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Самки комарів Aedes aegypti потребують крові для виробництва яєць, що робить їх основними носіями збудників, які викликають вірус Зіка і лихоманку денге у людей.

Присутність визначального самця локусу (M locus) визначає чоловічу стать в Aedes aegypti, а локус M успадковується тільки потомством чоловічої статі, багато в чому як людська Y-хромосома.

Вчені вставили Nix, раніше виявлений чоловічий визначальний ген в локусі M Aedes aegypti, в хромосомну область, яка може успадковуватись жінками. Цим дослідники показали, що одного гена Nix було достатньо для перетворення самок у фертильних самців. Це може мати вирішальне значення для розробки майбутніх методів боротьби з комарами.

Дослідники створили і охарактеризували безліч трансгенних ліній комарів, які експресували додаткову копію гена Nix під контролем його власного промотора. Марія Шарахова, доцент кафедри ентомології в Коледжі сільського господарства і природних наук, і Анастасія Науменко, колишній науковий співробітник і випускник, нанесли на карту ділянку хромосомної вставки додаткової копії Nix.

Інша команда вчених виявила, що одного трансгену Nix, навіть без локусу М, було достатньо для перетворення самок до самців з характерними для чоловіків сексуально-диморфними рисами і чоловічою експресією генів.

«Виявлено, що Nix-опосередковане статеве перетворення є дуже проникливим і стабільним протягом багатьох поколінь в лабораторії, а це означає, що ці характеристики будуть успадковані для майбутніх поколінь», — стверджує Мішель Андерсон, старший науковий співробітник Інституту Пірбрайта у Великобританії

Зараз у гена Nix є великий потенціал для розробки стратегій боротьби з комарами для скорочення популяцій переносників хвороб.

Генетичні методи, які засновані на паруванні для боротьби з комарами, націлені тільки на один конкретний вид. У цьому випадку вчені націлюються на Aedes aegypti, вигляд, який проник в Америку кілька сотень років тому і представляє загрозу для людей.

Проте необхідні додаткові дослідження, перш ніж можуть бути отримані потенційно корисні трансгенні лінії для початкового тестування в лабораторних умовах. Вчені хочуть вивчити механізм, за допомогою якого ген Nix активує шлях розвитку самця. Команда також зацікавлена в тому, щоб дізнатися, як вона розвивається в комарах одного і того ж роду.

Також дослідники сподіваються, що їх результати стануть основою для майбутніх досліджень гомоморфних статевих хромосом, які виявляються в інших комах, хребетних і рослин.

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»