Наука

Біологи ідентифікували нейрони, що регулюють тягу до солодкого

Американським ученим вдалося знайти нейрони головного мозку, на які впливає «гормон споживання цукру», знижуючи невтомну тягу до солодкого.

©canva

Незважаючи на те що шкода регулярних перекусів солодощами загальновідома, далеко не всім вдається позбутися від цієї звички, здатної привести не тільки до руйнування зубів, але і до проблем зі серцем, розвитку діабету другого типу. Проте тепер команда професора Університету Айови Метью Потхоффа (Matthew Potthoff) знайшла головного винуватця цих проблем — групу нейронів, які стимулюють таку поведінку. Про це вони розповідають в статті, опублікованій в журналі Cell Metabolism.

Вчені дослідили роботу фактора росту фібробластів FGF21 — білкового гормону, який бере участь в регуляції енергетичного балансу організму. Раніше було показано, що він виробляється в печінці у відповідь на прийом цукру і впливає на чутливість клітин до інсуліну, але, за словами професора Потхоффа, вплив FGF21 на нервові клітини головного мозку досі не вивчали.

У своїй новій роботі вчені показали, що білок змінює активність нейронів у вентрально-медіальній (передньо-серединній частині гіпоталамуса). Ця область проміжного мозку, яка відіграє ключову роль у гормональному обміні, регулюючи такі функції, як терморегуляція, сон, харчова та статева поведінка. Біологи з’ясували, що рецептори для FGF21 є на поверхні глутаматергічних нейронів гіпоталамуса: зв’язуючись з ними, білок підвищує чутливість клітин до глюкози й в результаті послаблює потяг до солодкої їжі.

Автори відзначають, що розробка препаратів-аналогів FGF21 вже йде, а деякі навіть випробують для лікування важких форм ожиріння і діабету. Однак краще розуміння роботи білка дозволить створити більш ефективні засоби.

«Це перша робота, в ході якої вдалося ідентифікувати мету гормону в мозку і краще зрозуміти, як організм регулює споживання цукру», — резюмує Потхофф.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button