Земля

Знайдено унікальний скелет середньовічного чоловіка: у нього відразу два типи карликовості

Археологи, які проводили розкопки біля монастиря на цвинтарі в Польщі, виявили останки середньовічної людини. Він мав дві різні форми карликовості. Результати дослідження скелета опубліковані в International Journal of Osteoarchaeology.

На території середньовічного монастиря в Польщі археологи виявили скелетні останки людини з двома формами карликовості. Чоловік мав дві форми скелетної дисплазії, включаючи ахондроплазію. Це рідкісний стан і раніше його не знаходили у стародавніх скелетів.

Кладовище знаходиться в маленькому селі Ленкно на заході центральної Польщі. Сьогодні там проживає всього кілька сотень жителів, але в IX–XI століттях це було укріплене місто з невеликою купольною церквою недалеко від центру. У XII столітті цистерціанці заснували в місті монастир. Близько 1450 року в місті з’явилося кладовище, і до XVI століття на ньому ховали як ченців, так і місцевих мирян.

Цистерціанці або білі ченці, — католицький чернечий орден, який відгалузився в XI столітті від бенедиктинського ордену. 

Коли археологи розкопали монастирське кладовище в 1990 році, то виявили понад 400 поховань, в тому числі тіло чоловіка з маркуванням 3/66/90. Вуглецевий аналіз скелета показав, що чоловік жив в IX–XI століттях. Але “той факт, що могила знаходилася в стіні фортеці, викликає подив,вважає біоархеолог Магдалена Матчак. – Такі поховання не практикувалися в середньовічній Польщі”

Нещодавно вчені детально вивчили скелет, і зробили ще одне інтригуюче відкриття: у чоловіка були множинні дисплазії скелета, які є спадковими станами. Вони впливають на розвиток і форму кісток, хрящів, м’язів, сухожиль і зв’язок. Зокрема, у чоловіка, ймовірно, були дві різні форми карликовості.

Створивши 3D-моделі, вчені зосередилися на аномальній формі декількох кісток. Непропорційний череп, вузькі канали для спинного мозку, короткі ребра і виступаючі тазові кістки припускали ахондроплазію. При цьому стані у людини дуже короткі руки і ноги, тулуб середнього розміру, а голова — крупніше, ніж у середньої людини.

Крім того, грунтуючись на вивернутих ліктях чоловіка і високому арочному небі, вчені визначили, що у чоловіка було рідкісне захворювання, зване дисхондростеозом Лері-Вейля.

Дисхондростеоз Лері-Вейля – це псевдоаутосомнодомінантне захворювання, яка характеризується низькорослістю, мезомелією (укороченням середніх відділів кінцівок — передпліч і гомілок), викривленням довгих трубчастих кісток, деформацією кісток зап’ястя (деформація Маделунга) і сколіозом.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button