Земля

Знаменитий вікінг Х століття виявився жінкою

Поховання воїна середини Х століття, яке отримало номер Bj 581, вперше виявили в кінці 1880-х років. Скелет, знайдений неподалік від поселення Бірка на території сучасної Швеції, вважається одним з найбагатших джерел інформації про озброєння і побут епохи вікінгів.

Дослідники провели генетичний аналіз рештків і встановили, що кістки належали жінці. Предмети, знайдені в похованні Bj 581, говорили про порівняно високий соціальний стан загиблого. Разом з людиною були поховані два коні — жеребець і кобила, — а також велика колекція зброї. В ямі знайшли меч, сокиру, спис, кілька стріл, бойовий ніж та два щита. Також поруч з залишками виявили гральну дошку з фігурками: на основі цієї знахідки археологи роблять висновок, що людина володіла знаннями про тактику і стратегію. Всі ці атрибути говорять про те, що похований міг займати відносно високу військову посаду.

Знаменитый викинг Х века оказался женщинойРеконструкція поховання, Evald Hansen

Більше ста років поховання вважалося чоловічою в силу традиційних уявлень. Незважаючи на це, кілька дослідників вказували, що морфологічні особливості скелета схожі скоріше з жіночими рисами. Щоб встановити стать воїна, дослідники провели кілька досліджень залишків. Аналіз ДНК, витягнутої з зуба і плечової кістки скелета, вказав на відсутність Y-хромосоми.

Згідно з результатами дослідження мітохондріальної ДНК, рештки генетично близькі до сучасних північних європейців. Також вчені дослідили вміст ізотопів стронцію в зубній емалі жінки з поховання Bj 581 і ще п’ятьох людей, похованих неподалік від Бірки. Аналіз показав, що в юності жінка регулярно переїжджала і, можливо, вела мандрівний спосіб життя. На кістках жінки не знайшли слідів серйозних травм, завданих перед смертю — швидше за все, до її загибелі призвели інші причини. Відсутність таких травм характерно для індивідуальних поховань в цьому регіоні. Залишки тих, хто загинув від ран, найчастіше знаходять в масових похованнях.

Дослідження опубліковане в журналі American Journal of Physical Anthropology.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button