Земля

Зуби перших іхтіозаврів Землі розповіли про їх раціон

Вчені знайшли на території Китаю добре збережені щелепи одного з перших іхтіозаврів Землі. Аналіз цих залишків показав, що морські рептилії харчувалися молюсками з твердою раковиною. Результати дослідження опублікував науковий журнал Scientific Reports.

“Ми досі дуже приблизно уявляємо собі, як з’явилися іхтіозаври. Швидше за все, в еволюційному плані вони були ближче до динозаврів, птахів і крокодилів, ніж до ящірок, однак навіть це не стовідсотковий факт. Вивчивши незвичайні круглі зуби цих морських рептилій, ми стали краще розуміти, як вони з’явилися на Землі”, – розповів один з авторів дослідження, куратор Філдовського музею природної історії в Чикаго (США) Олів’є Ріппель.

Світовий океан часів динозаврів населяли найрізноманітніші морські рептилії, у тому числі дельфіноподібні іхтіозаври, довгошиї плезіозаври, а також пліозаври і мозазаври, які були схожі на крокодилів. Всі вони не були родичами динозаврів, багато з них близькі швидше сучасним ящіркам і інших рептилій.

Останки морських рептилій зберігаються досить рідко, з-за чого вченим до недавнього часу практично нічого не було відомо про їх вигляд та звички. Однак, за останні десятиліття вчені дізналися деякі подробиці їх життя.

Зокрема, палеонтологи виявили, що іхтіозаври стали виношування дитинчат в утробі, а не відкладати яйця, ще до переходу до життя в морі. Крім того, учені знайшли безліч спільних рис зовнішнього вигляду і анатомії, які об’єднували їх з сучасними дельфінами.

Як відзначають Ріппель і його колеги, попри це, вчені поки не знають, як виникли іхтіозаври, як вони перейшли до життя в морі і чим харчувалися перші представники цих істот на Землі. Палеонтологи отримали перші відомості такого типу, вивчаючи фрагменти щелеп примітивного іхтіозавра Cartorhynchus lenticarpus, останки якого Ріппель і його команда знайшли кілька років тому на території Китаю.

Перші “дельфіни” мезозою

Цих стародавніх рептилій зараз вважають одними з найперших іхтіозаврів на Землі: принаймні у них були характерні для іхтіозаврів форма тіла та інші риси анатомії. Карторинхи з’явилися ще в тріасовому періоді, приблизно 240 млн років тому, задовго до перших “справжніх” динозаврів. Їх останки, як відзначають Ріппель і його колеги, змусили вчених радикально переглянути древо еволюції іхтіозаврів.

Спочатку вчені вважали, що у цих іхтіозаврів або в принципі не було зубів, або ж вони не збереглися всередині скам’янілості з-за незвичайних умов її формування. Повторно вивчивши череп Cartorhynchus lenticarpus, палеонтологи прийшли до висновку, що частина зубів могла все ж зберегтися всередині нього. Тому вчені просвітили скам’янілість за допомогою комп’ютерного томографа.

Зуби всередині черепа дійсно знайшлися. На превеликий подив учених, значна їх частина була більше схожа на круглі корінні зуби сучасних ссавців, а не на гострі трикутні зуби інших стародавніх іхтіозаврів та інших мезозойських рептилій. Це означає, що перші іхтіозаври Землі харчувалися дуже твердою їжею, імовірно двостулковими молюсками та іншими безхребетними істотами з міцним панциром.

Структура цих зубів і малюнок подряпин на їх поверхні показав, що перші іхтіозаври були досить невеликі. Довжина дорослої особини складала близько 30 см, що в рази менше, ніж розміри морських рептилій подальшого юрського періоду.

Швидке зростання їх розмірів, а також поява безлічі інших типів зубів, як вважають Ріппель і його колеги, вказують на те, що іхтіозаври були одними з найуспішніших мешканців морів першої половини мезозою. Як сподіваються вчені, залишки інших стародавніх рептилій, а також нові скам’янілості Cartorhynchus lenticarpus допоможуть їм зрозуміти, як ці рептилії відмовилися від поїдання черепашок і перейшли на інші типи їжі.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments