Наука

З’явився новий спосіб лікування травм мозку

Гідрогель складається з рівних частин позитивно і негативно заряджених мономерів.

На відміну від шкіри, нервова тканина мозку не відновлюється після пошкодження. Однак новий тип гідрогелю може допомогти у вирішенні проблеми.

Розроблений групою вчених з японського університету Хоккайдо біосумісний полімерний гель складається з рівних частин позитивно і негативно заряджених мономерів. Виявилося, що ця комбінація забезпечує найкращу адгезію для клітин.

Вчені відрегулювали співвідношення молекул зшиваючого агента в гідрогелі, щоб надати йому жорсткість мозкової тканини. Також автори дослідження створили в ньому крихітні пори для «гніздування» клітин. Потім гель просочували сироваткою фактора росту, щоб стимулювати ріст кровоносних судин. У підсумку, його хірургічним шляхом імплантували в пошкоджені ділянки мозку мишей.

Нервові стовбурові клітини через 64 дні після трансплантації в гідрогель — червоні прямокутники позначають кровоносні судини. Фото: Сатоші Танікава та ін., Наукові звіти, 14 лютого 2023 р.

Три тижні потому імунні клітини і клітини нейронів з навколишньої тканини мозку мігрували в імплантований гідрогель, також в ньому почали рости кровоносні судини. Потім дослідники вводили нервові стовбурові клітини в гель.

Через 40 днів переважна більшість цих клітин вижила, а деякі з них диференціювалися в нейрони і астроцити, що підтримують нейрони. Крім того, вирощені нейронні клітини мігрували з гідрогелю в навколишню тканину мозку. Це означає, що матеріал дійсно добре інтегрувався в мозок.

Нервові тканини утворюють нервову систему, входять до складу нервових вузлів, спинного і головного мозку. Вони складаються з нервових клітин — нейронів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button