Наука

За останні 5000 років вік матерів збільшився. А ось батьки сильно не постаріли

Тривалість життя конкретного покоління може багато розповісти про біологію і соціальної організації людини. Тепер американські дослідники змогли визначити середній вік, в якому чоловіки і жінки зачинали потомство протягом останніх 250 тисяч років. Дослідження опубліковано в журналі Science Advances.

У сучасному світі жінки все частіше стають мамами в зрілому віці / ©Knocked-upfitness.com

З кожним новим поколінням в нашій ДНК збільшується кількість мутацій, так що, вивчивши генетичний матеріал батьків і дитини, вчені можуть виявити і класифікувати ці непомітні зміни. Однак, проаналізувавши мутації декількох тисяч ісландських дітей, дослідники з Індіанського університету в Блумінгтоні (США) звернули увагу, що конкретний тип мутації залежить від віку батьків на момент зачаття дитини.

Таким чином, відстеживши кількість і тип мутацій в ДНК сучасної людини, можна «заглянути в минуле», дізнавшись, в якому віці зачали його предків. Також можна відстежити мутації, що передаються тільки по чоловічій або тільки по жіночій лінії, що дозволить оцінити вік зачаття всіх бабусь і всіх дідусів дитини, тобто фактично скласти «генетичне досьє» на людей, що жили десять, двадцять або сто поколінь тому.

Результати дослідження показали, що в середньому за останні 250 тисяч років люди зачинали дітей у віці 26,9 року, при цьому чоловіки стабільно ставали батьками пізніше (30,7 року), ніж жінки (23,2 року). Ця різниця помітно скоротилася за останні 5000 років: тепер середній вік матері становить 26,4 року, і поки тільки збільшується, тоді як вік батька помітно не змінився.

Відстеживши основні зміни у віці батьків, вчені змогли пов’язати їх з деякими історичними подіями в житті людства: масовий вихід з Африки, максимум останнього заледеніння або перехід від полювання і збирання до примітивного землеробства і скотарства. Так, наприклад, близько 10 тисяч років тому, коли люди почали активно розводити домашніх тварин і вирощувати рослини, вік батьків обох статей знизився, що викликало різке зростання людських популяцій.

Динаміка віку батьків (сині точки) і матерів (червоні точки) за 250 тисяч років / ©10.1126/sciadv.abm7047

Тепер до класичних палеонтологічних і археологічних джерел, за якими вчені відновлюють історію людства, генетики додали нашу власну ДНК, в якій, як в живому літописі, «записані» ключові події в житті наших далеких предків.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button