Фото

10 історичних винаходів, які ви вважали сучасними

Всі з цих 10 речей є невід’ємними складовими сучасного життя. І, здавалося б, були винайдені виключно завдяки науковому прогресу. Але ні, більшість з них з’явилися ще в ті часи, коли наука була в зародковому стані.

Мило (2800 рік до нашої ери)

За наявними даними, мило виготовляли ще в стародавніх Шумері та Вавілоні (близько 2800 р. до н. е..). Опис технології виготовлення мила знайдене в Месопотамії на глиняних табличках, що належать приблизно до 2200 р. до н. е. Єгипетський папірус середини другого тисячоліття до нашої ери свідчить, що єгиптяни регулярно вживали мило в омовеніях. Широко застосовували подібні миючі засоби і у Стародавньому Римі.

Гудзики (2800 рік до нашої ери)

Найдавніші гудзики і предмети, схожі на ґудзики, використовувані як прикраси, а не для застібання, були виявлені в Індії в долині річки Інд. Вони відносяться до епохи Кот-Диджи Індської (до-харапської) цивілізації (близько 2800-2600 до н. е..). Подібні предмети епохи бронзового століття знайдені в Китаї ( близько 2000-1500 до н. е..), а також на колишніх територіях Стародавнього Риму і Древньої Греції. Функціональні гудзики з петлями для застібання одягу з’явилися вперше в Німеччині в XIII столітті.

Підйомний кран (кінець 6 століття до нашої ери).

Не дивлячись на те, що багато його аспектів були сконструйовані зовсім недавно (за історичними мірками), сам механізм підйомного крана був винайдений стародавніми греками близько 515 року до нашої ери.

Зубна паста (IV століття).

Найперша згадка про зубну пасту міститься в єгипетському манускрипті IV століття н. е.., її рецептом була суміш порошкоподібної солі, перцю, листя м’яти, квіток ірису.

Туалетний папір (VI століття).

Вперше використовувати папір в санітарно-гігієнічних цілях почали в Китаї. Найбільш рання згадка про це відноситься до 589 р. н. е. А до 1391 р. для імператорського двору щорічно вже постачали 720 тисяч листів туалетного паперу, а також 15000 аркушів спеціального (3 кв. дюйма) — товстого, м’якоїго і запашноїго — для родини імператора.

Паперові гроші (VIII століття).

Найдавнішими банкнотами є китайські (династії Тан), датуються VIII століттям. Приблизно в 700-ті роки нашої ери жителі Китаю, вважаючи монети важкою ношею, віддали свою перевагу паперовим грошам. До 960 році через брак матеріалу для карбування монет було випущено кількість паперових грошей, яка покривала потреби всього суспільства.

Міна (XIII століття).

Згідно Джозефу Нидему і його книзі «Наука і цивілізація в Китаї», китайські війська династії Сун використовували вибухові міни в оборонній стратегії проти монгольських мародерів. Перший з конкретних прикладів використання подібних хв, відноситься до 1277 року.

Сонцезахисні окуляри (XIII століття).

В історії винаходу сонцезахисних окулярів існує величезна плутанина. І вона пов’язана в першу чергу з чітким визначення терміна «сонцезахисні окуляри». Відомо, що ще римський імператор Нерон спостерігав гладіаторські бої через смарагдові дзеркала. Згідно із записами ченця Джордано де Піза, перші сонцезахисні окуляри були зроблені в Італії в 1286. Це підтверджується записами іншого ченця брата Алессандро делла Спіна з Пізи. Тим не менш, за словами професора Бертольда Лауфера, німецько-американського антрополога, сонцезахисні окуляри, швидше за все, мали індійське походження.

Парашут (XV століття).

Вважається, що вперше ідея створення парашута прийшла Леонардо да Вінчі. В його рукописи, 1495 згадується про безпечний спуск з висоти за допомогою «намету» з накрохмаленого полотна розміром 12 х 12 ліктів. Якщо врахувати, що середньовічна міра довжини — лікоть — дорівнювала в різних країнах від 50 до 60 сантиметрам, то дійсно, таке пристосування забезпечувало безпечний спуск людини з будь-якої висоти, бо діаметр сучасних парашутів теж не перевищує 6-7 метрів.

Безумовно, Леонардо да Вінчі не перший додумався до ідеї парашута. Давні записи свідчать, що в багатьох країнах люди намагалися спускатися з веж, дерев, скель з допомогою різних пристроїв, схожих на парасольки. Часто такі стрибки кінчалися каліцтвом або смертю, тому що ніхто не знав законів опору повітря, а чуття часто підводило. Леонардо да Вінчі перший вказав на найвигідніші розміри парашута.

Газета (XVII століття).

Попередниками газет традиційно вважаються новинні повідомлення, розповсюджувані в Древньому Римі про події, що сталися в місті. Це були звичайні, що переписувалися від руки сувої. Першою в світі друкованою газетою став «Столичний вісник», який почав виходити в Китаї в VIII столітті. В ньому поміщали укази імператора та повідомлення про найважливіші події. Газети друкували з дощок, на яких вирізали ієрогліфи, покривали тушшю і робили відбитки.

Роком народження європейської газетної періодики вважається 1605 рік. Перше видання з’явилося в Страсбурзі. Вона починалася словами «Relation: Aller Fеrnemmen». Його редактором-видавцем став друкар Іоганн Каролус, що раніше займався складанням рукописних газет.

Натхнення: www.fresher.ru

Кнопка «Наверх»