Земля

10 прогнозованих сценаріїв похмурого майбутнього

Всі ми чекаємо настання майбутнього. Коли літаючі автомобілі змінять наземні і тим самим звільнять дороги потерпаючих від пробок міст; коли людина відкриє першу космічну колонію і відправиться підкорювати далекі обрії нашої Сонячної системи і за її межі; коли всі ми станемо безсмертними або принаймні навчимося створювати і замінювати органи та кінцівки, що виходять з ладу, тим самим продовживши термін свого існування.

ba36f20483b2a92cf4781f602b41c467
На жаль, все це більше схоже на утопію, ніж на реальність. Реальність, як завжди, виявляється куди прозаїчнішою і навіть цинічнішою. Сьогодні поговоримо про найбільш розчаровуючих і страшніших концептах, розробках та можливі сценарії нашого майбутнього, свідками яких станемо, можливо, не ми, а наші внуки і правнуки.

Кожен зможе створити свою власну пандемію

Раніше в цьому році оксфордська організація Global Priorities Project склала список катастроф, здатних знищити від 10 і більше відсотків населення нашої планети. І вищі щаблі цього списку, що зовсім не дивно, займають штучно створені пандемії (читай епідемії світового масштабу). Більш того, автори роботи попереджають, що статися це може вже в найближчу п’ятирічку.

Більшість технологій, здатних привести до такого розвитку подій, вже починають з’являтися. І в цей список технологій справедливо записують систему генетичної модифікації CRISPR/cas9 і 3D-біопринтери. Крім того, базові схеми, здатні привести до створення пандемій, зараз знаходяться фактично у відкритому доступі.

Близько 10 років тому футуролог Рей Курцвейл і технолог Білл Джой з гнівною критикою обрушувалися на Міністерство охорони здоров’я США, яке опублікувало повну картину геному вірусу грипу 1918 року, назвавши це «неймовірною дурістю». Відносно недавно група вчених теж вирішила висловитися, коли журнал Nature вирішив опублікувати фактично інструкцію до підвищення ефективності пташиного грипу, шляхом мутовання в щось ще більш смертоносне.

Вся справа в тому, що подібною інформацією рано чи пізно можуть зацікавитися різні радикальні угруповання, терористичні групи або ж соціопатичні особистості і створити свої власні віруси.

Люди, які перенесуть свій розум в комп’ютер, насправді себе вб’ють

Одна з найбільш радикальних ідей про майбутні світі пов’язана з відмовою від тлінних людських тіл і перенесенням себе в цифрове середовище. Йдеться про повне перенесення свого розуму з біологічного мозку в надпотужний суперкомп’ютер. Процес цей, однак, на думку деяких вчених і дослідників, призведе до повного знищення оригіналу людської сутності. Фактично це стане формою ненавмисного самогубства.

Все це пов’язане з так званою проблемою «безперервності свідомості». Звичайно ж, в майбутньому ми, швидше за все, навчимося вирізати, копіювати і вставляти сутність людини і її спогади в цифрове середовище, проте сам процес передачі свідомості фактично стане засобом екзекуції. Нейрофізіологам відомо, що спогади самі по собі зберігаються в мозку фізичних оболонках — нейронах. Тобто, в теорії, на фізичному рівні ми будемо здатні скопіювати ці банки даних. Проте наші знання про свідомість до цих пір знаходяться на примітивному рівні. Ми досі не розуміємо навіть те, як воно з’являється в мозку, не кажучи вже про те, як перенести його з точки А в точку Б. Крім того, цілком можливо, що суб’єктивну свідомість взагалі неможливо перенести в цифрове середовище.

Реальна оцифровка мозку і його завантаження у цифрове середовище, швидше за все, вимагатимуть деструктивного сканування на атомному рівні. Прикладом цього може бути телепортація, яка показана у тому ж фільмі «Стартрек». Згідно науковій базі цього фільму, кожен раз при телепортації оригінальна копія людини розбирається на атоми, копіюється і одночасно знищується. Процес перенесення розуму може бути аналогічним. Оригінальна копія буде знищуватися і замінюватися цифровою, яка буде вважати, що вона є оригіналом. Але це вже буде помилкою.

Авторитаризм може повернутися

Із зростанням стурбованості і загроз для національної безпеки уряди країн рано чи пізно прийдуть до неймовірно драконівських заходів, які, з одного боку, дійсно підвищать рівень національної безпеки, а з іншого — фактично позбавлять нас свободи. З часом безліч свобод і громадянських прав, які зараз розглядаються нами як само собою зрозуміле (право на особисте життя, право вільної подорожі по рідній країні, право на зібрання та висловлення власної думки, право на свободу слова і так далі), кануть в небуття.

У той же час населення через постійно зростаючу кількість терористичних актів, насильства і багатьох інших факторів саме буде все активніше прагнути обирати лідерів, здатних і, що найголовніше, готових безкомпромісно розправлятися з усіма зовнішніми і внутрішніми потенційними загрозами, навіть якщо це поставить під удар багато демократичних цінностей.

Саме загрози національній безпеці призведуть до подібних змін, і в історії вже були такі прецеденти. Слідом за атаками 11 вересня і наступними терористичними актами з розсиланням листів з порошком сибірської виразки уряд США підписав акт про державну безпеку. Цей документ багато критикували за надто різкі та радикальні заходи вирішення проблем, але саме він є ідеальним прикладом того, що може статися, коли нація відчуває загрозу своїй безпеці. А тепер уявіть, що може статися, коли відбудеться аналогічний «9/11» інцидент, але вже з сотнями тисяч чи навіть мільйони жертв.

Ядерна та біологічна зброя — ось два основних можливих джерела подібних подій. І ймовірність того, що цією зброєю можуть заволодіти невеликі радикальні групи або навіть окремі особистості, здатна лише сильніше підвищити бажання урядів і громадян обрати більш радикальні способи рішення цих проблем, навіть з урахуванням втрати деяких свобод.

Приватне життя стане пережитком минулого

Ми стрімко наближаємося до епохи повсюдного спостереження, часу, коли фактично за кожним аспектом нашого життя будуть стежити зверху. Те приватне життя, яке ми знаємо, припинить своє існування, і його замінять очі і вуха «Великого брата».

Уряди країн, в боязні внутрішніх і зовнішніх загроз, все активніше і активніше будуть вдаватися до дешевих, але високотехнологічних і ефективних заходів і технологій стеження за своїми громадянами. Комерційні корпорації, які підігріваються бажанням знати все про своїх клієнтів, теж не зможуть втриматись від такої спокуси. Громадянам не залишиться іншого вибору, як прийняти той факт, що кожна деталь їхнього життя тепер буде записуватися.

Механізми спостереження за суспільством вже зараз починають активно втручатись в наше життя. Вуличні камери, комп’ютери, смартфони, планшети — все це засоби, здатні стежити за нашим повсякденним життям.

Якщо забігти ще далі, то, швидше за все, урядові агентства і органи правопорядку рано чи пізно запровадять більш компактні і непомітні пристрої стеження, включаючи так званий «розумний пил» — самоорганізуючі крихітні сенсори, здатні спостерігати практично за всім відразу. Ці крихітні частинки (по суті є нанороботами) будуть покривати всю Землю і функціонувати як єдина мережа, будучи очима і вухами планети.

Роботи знайдуть способи з легкістю маніпулювати нами

До того моменту, як штучний інтелект зможе себе усвідомити, його програмуванням будуть займатися окремі люди і корпорації. І ми сильно будемо помилятися, якщо будемо вважати, що машини думають самі по собі, що, в свою чергу, відкриє дорогу до різного роду маніпуляцій і переконанням. Таким найближче майбутнє бачить футуролог і письменник наукової фантастики Девід Брін. Згідно його слів, це призведе до появи роботів-ошуканців.

«Співпереживання є одночасно одним з найбільш важливих дарів і проклять і слабкостей, якими наділена людина», — говорить Брін.

«Багато тисячоліть людина розробляла і удосконалювала методи і навички визначення брехні, але ні в одного брехуна не було стільки можливостей натренувати свої навички, скільки їх буде у роботів. Адже всю необхідну інформаційну базу (можливість імітації голосів і міміки, особливий набір слів і так далі) для цього ми самі будемо в них закладати, навіть самі того не розуміючи. Їх можливості маніпулювання нами зростуть настільки, що чинити опір зможуть лише справжні соціопати, хоча через час і до них знайдеться свій підхід».

Наслідки кліматичних змін будуть незворотними

У минулому році світові лідери підписали угоду про скорочення виробництва і використання джерел, що викликають глобальне потепління. Прагнення похвальне, але критичну точку, ми, здається, вже прогавили. Наслідки глобального потепління будуть відчуватися протягом сотень, а можливо, і тисяч майбутніх років. Так як ми вже увійшли в період шостого масового вимирання (це коли швидкість вимирання видів відбувається набагато швидше, ніж зазвичай), ми ризикуємо втратити важливі екосистеми і поступово скоротити різноманітність життя на Землі.

Кліматичні моделі показують, що навіть якщо рівні вуглекислого газу несподівано почнуть знижуватися, рівень парникових газів в атмосфері Землі продовжить нагрівати нашу планету ще як мінімум кілька століть. Наші океани будуть повільно виділяти накопичений вуглекислий газ, і наша атмосфера не повернеться до показників доіндустріальної ери ще кілька століть. Недавня оцінка міжнародної групи експертів в області кліматичних змін говорить про те, що «більша частина кліматичних змін вже незворотна в масштабі людського часу».

Доун Стовер, науковий колумніст The Bulletin пише:

«Танення снігу і льоду оголить деякі ділянки Землі, які будуть поглинати більше сонячного випромінювання, прискорюючи процес глобального потепління і зменшуючи площі крижаних щитів. Вчені погоджуються, що Західний антарктичний крижаний щит уже скоротився до безпрецедентних розмірів. У результаті незабаром будуть відзначатися серйозні порушення в океанічних течіях та передачі тепла. Окислення океанів продовжиться і призведе до невідомих поки наслідків для морського життя. Танення льодовиків і підвищення температури океанського дна призведе до вивільнення метану та парникових газів. За останні 1000 років спостерігатимуться сильні посухи, що супроводжуються лісовими пожежами та додатковим викидом вуглецю. Ті види, які не зможуть швидко адаптуватися до мінливих умов, вимруть. Прибережні зони стануть непридатними для життя, що, в свою чергу, викличе ще і дуже сильну гуманітарну кризу».

Єдиною можливістю хоч якось знизити наслідки стане геоінженерія планети, однак це, в свою чергу, теж створить свої труднощі.

Ера антибіотиків підійде до свого кінця

Спостерігається серйозне зростання захворювань, які стають несприйнятливими для антибіотиків. З часом це може перерости в постантибіотичну еру, час, коли навіть звичайні інфекції будуть загрожувати нашому життю.

Серйозні зміни у медицині викликають стійкі до протимікробних препаратів бактерії. Трансплантологія стане неймовірно складним, якщо не неможливим процесом. Навіть такі прості операції, як видалення апендициту, будуть дуже небезпечними для життя. Людей похилого віку почне забирати пневмонія, а також інші вікові хвороби, включаючи рак.

Наскільки все стане погано? Нещодавній звіт, підготовлений Факультетом та інститутом актуаріїв Великобританії, вказує на те, що нова ера стійких до протимікробних препаратів хвороб буде забирати щорічно до 10 мільйонів чоловік вже до 2050 року. Тому в цьому звіті нерідко фігурують такі поняття, як «протимікробний апокаліпсис».

На щастя, ми не зовсім позбавлені варіантів вирішення цієї проблеми. Зараз вчені ведуть полювання за ще поки, можливо, невиявленими протибактеріальними складниками. Крім того, ведеться робота по створенню вірусів і вакцин для боротьби з бактеріями. Врешті-решт, до того часу ми, можливо, вже навчимося створювати штучні мікроорганізми, які будуть полювати і знищувати проблемні бактерії і віруси.

Роботи-вбивці стануть звичайною справою

А ось ми і підібралися до сценарію майбутнього «Термінатора», коли всюди будуть оперувати повністю автоматизовані воєнізовані системи, які без будь-яких коливань будуть вести полювання за збройними людськими одиницями.

Ці системи, відомі як LAWS (Lethal Autonomous Weapons, «Смертоносна автономна зброя»), не сумнівайтеся, вже знаходяться в розробці, і це лише питання часу, поки вони не знищать наявне озброєння і в тому числі ядерну зброю. Ці роботизовані машини для вбивства створюються лише з однією метою — скоротити людські втрати і зробити війни більш гуманною, проте експерти побоюються, що ці футуристичні кати рано чи пізно можуть вийти з-під контролю та об’єктами їх полювання стануть вже самі люди.

Звичайно ж, такі машини будуть оснащуватися механізмами безпеки та моральними принципами, однак Венделл Уоллах з Міждисциплінарного центру біоетики при Єльському університеті вважає, що перевіряти це буде дуже складно, і тому не виключені різні програмні помилки, які будуть призводити до зовсім несподіваної поведінки.

«Ефективність та вартість зроблять системи LAWS привабливими як для розвинутих країн, так і для неурядових організацій», — говорить Уоллах.

«І хоча такі країни, як США, говорять про те, що ці системи будуть знаходитися під жорстким людським контролем, сама країна зацікавлена, зокрема, в підводних системах LAWS, так як з ними буде дуже важко налагодити зв’язок і перехопити управління».

«Ми можемо стати свідками початку автономної ядерної війни ще до того моменту, як це самі усвідомимо», — продовжує Уоллах.

«Це всього лише один із сотень можливих сценаріїв із застосуванням напівінтелектуальних військових систем, здатних підвищити ризик безпеки для людства ще задовго до того, як ми зможемо зрозуміти, що таке надінтелект».

Ми втратимо всі наші супутники

Кілька представників наукової спільноти стурбовані ймовірністю часткової або навіть повної втрати контролю за штучними супутниками нашої планети, яка може бути викликана ефектом (синдромом) Кесслера (який дуже наочно показаний у фільмі «Гравітація») або гігантським сонячним геомагнітним штормом, або в результаті космічної війни.

Без супутників ми втратимо можливість комунікації. GPS-системи, а також обладнання, що працює на їх базі, стануть абсолютно марними шматками сміття. Космічна синхронізація стане неактуальною, що вплине на багато сфер, починаючи від фінансових бірж і закінчуючи енергетичними мережами.

Потрібно враховувати такий ризик розвитку подій у майбутньому і бути готовим до цього. Для початку слід підвищити надійність нашої інфраструктури і, можливо, навіть зменшити нашу залежність від цих самих супутників, яка поставила нас в дуже небезпечне становище. Крім того, варто серйозно задуматися про орбітальну екологію. Рік від року низька навколоземна орбіта і геостаціонарна орбіта стають все більш захаращеними нашими супутниками і різним космічним сміттям. Якщо ми не почнемо чистити весь цей бардак, то можемо незабаром взагалі втратити доступ до космосу.

Ми ніколи не вийдемо на контакт з інопланетянами

Всі ми звикли вважати, що протягом ось буквально наступного тижня, а швидше тисячоліття, ми зробимо контакт з інопланетними цивілізаціями. Справа в тому, що, найімовірніше, цього ніколи не станеться. А все тому, що насправді ніхто не передає нам ніяких сигналів і не перебирається від однієї зірки до іншої в пошуку нових місць для завоювань.

Продовжується Велике мовчання — це ніяка не випадковість. Наша галактика дуже давня, тому до цього моменту ми мали таки вже вийти на контакт з позаземним розумом, якщо б такий тут був. Якщо ви думаєте, що пошуком прибульців займаються тільки в рамках таких великих проектів, як SETI, то ви глибоко помиляєтеся. Фактично вся Земля обліплена супутниковими антенами та приладами, спрямованими в далекі куточки нашого космосу. І тим не менше все, що ми чуємо, — це повна тиша.

Той факт, що ми досі не зустріли жодних прибульців, може бути серйозним індикатором нашого майбутнього. Можливо, існує якийсь технологічний бар’єр, подолати який поки не представляється можливим. Можливо, цим бар’єром є надінтелект або воєнізовані нанотехнології. Можливо, прибульці просто параноїки і ксенофоби, які намагаються всіма силами не показувати свого існування на випадок ворожих сусідів. Ще одним поясненням може бути те, що розумне життя обрало шлях дослідження нескінченних реалій кіберпростору замість холодного і мертвого космосу. А можливо, ми насправді одні в цьому безкрайньому космосі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button