Земля

Вчені оцінили енергоспоживання «повільних» бактерій з глибин Землі

Наша планета заселена на глибину кількох кілометрів, хоча місцеві жителі змушені обходитися надзвичайно мізерними ресурсами і на всьому економити: за новими підрахунками, ці бактерії споживають в 50 квінтильйонів разів менше енергії, ніж середня людина.

©Ave Calvar

Мікроорганізми, що населяють глибокі надра Землі, виявилися здатні існувати, використовуючи такі малі кількості енергії, які досі вважалися занадто низькими, щоб підтримувати життя. Все це «ставить питання про енергетичні межі живого», пишуть в статті, опублікованій в журналі Science Advances, Джеймс Бредлі (James Bradley) з Лондонського університету королеви Марії і його співавтори.

В останні десятиліття біологи виявляють екзотичних мікробів на глибині в кілометри нижче поверхні Землі. В умовах крайньої обмеженості ресурсів їх метаболізм уповільнений, хоча загальна біомаса цих бактерій, за оцінками вчених, може бути порівнянна з сукупною біомасою мікроорганізмів самого океану. Однак існування їх неймовірно неквапливе і можна порівняти зі станом глибокого сну для мешканців поверхні.

За словами авторів нової роботи, основу життєдіяльності мікробів, що населяють глибини нижче океанського дна, забезпечує окислення органічних сполук, що падають сюди зверху. Вчені змоделювали потоки речовин і енергії, врахували дані про чисельність місцевих бактерій — і з’ясували, що ці клітини споживають неймовірно мало. Якщо енергообмін людського організму автори порівнюють зі споживанням середніх розмірів побутового вентилятора або лампи розжарювання (близько 100 Вт), то типова «глибинна» бактерія — в 50 мільярдів разів менше.

Вважається, що в нашому тілі міститься близько 30 мільярдів клітин, а значить, в перерахунку на клітину їх споживання приблизно в мільярд разів менше нашого. Все це робить місцеве життя неймовірно повільним. Розвиток і поділ клітин тут може відбуватися на протязі не годин і днів, а тисяч, сотень тисяч, а можливо — і мільйонів років.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»