Земля

Дослідження показало, що тварини перестають боятися хижаків після контакту з людьми

Вчені з’ясували, що взаємодія з людиною знижує загрозу з боку хижаків для тварин, що утримуються в неволі або мешкають в міському середовищі. Завдяки людям вони звикають до безпечного життя і втрачають здатність захищатися або ховатися від ворогів.

Міжнародна група вчених проаналізувала результати 173 рецензованих досліджень, які вивчають здатність протистояти хижакам у 102 видів тварин, які постійно контактують з людьми. Команда розділила їх на три категорії — одомашнені, що містяться в неволі і живуть в міському середовищі — і вивчила, як зникнення захисних механізмів протікає в кожній з груп. Результати показали, що через часті контактів з людьми тварини починають відчувати себе в безпеці і перестають боятися хижаків або рятуватися від них, як в дикій природі. Подробиці дослідження опубліковані в журналі PLOS Biology.

Вчені з’ясували, що вплив людини знижує ризики з боку хижаків. Для одомашнених і тварин, які знаходяться в неволі  загроза істотно скорочується або зовсім зникає, і навіть просто життя в міському середовищі послаблює тиск на деякі види, хоча передбачається, що в цьому випадку вплив людини мінімальний. У відповідь на нові, більш безпечні умови тварини змінюють свою модель поведінки. При цьому втрата здатності рятуватися від хижаків у тварин, що живуть в міському середовищі, відбувається в три рази повільніше, ніж у домашніх, а утримання в неволі призводить до найповільніших змін. Крім того, травоїдні і всеїдні одомашнені тварини звикали до нового середовища набагато швидше, ніж м’ясоїдні, а одинаки швидше, ніж стадні.

Вчені відзначили, що така поведінка може викликати проблеми, коли види, які довгий час контактували з людиною, потрапляють в дику природу. Багато з них перестають правильно реагувати на загрозу з боку інших видів і чекають, коли втрутиться людина, а це в підсумку призводить до їх загибелі.

До того ж виявилося, що одночасно з втратою захисних механізмів у особин збільшувалася швидкість спадкових змін — з поколіннями вона поступово знижувалася. Як припустили автори, це відбувається тому, що вплив природного відбору в безпечному середовищі зменшувався, але разом з ним починався швидкий штучний відбір — це особливо позначилося на еволюції одомашнених видів.

Біологи вважають, що розуміти, як людське втручання змінює поведінку тварин, необхідно для збереження видів — особливо тих, що розмножуються в неволі, але потім повертаються в природне місце існування, — а також тваринництва і міського планування. Доктор Бенджамін Жеффруа, керівник дослідження, додав, що вченим потрібно більше даних, щоб з’ясувати, як контакт з людиною впливає на кожну особину і чи має якесь значення для них просто присутність туристів.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»