Наука

200 мільйонів років життя в рік втрачає людство в результаті вживання тютюну

Міжнародна команда вчених провела масштабне дослідження, в ході якого проаналізувала поширеність тютюнопаління, пов’язаних з ним хвороб і їх наслідків для 204 країн з 1990 по 2019 рік.

Image by klimkin from Pixabay

Результати роботи опубліковані в журналі The Lancet. Мета дослідження, яке є частиною проєкту GBD 2019 (дослідження Глобального тягаря хвороб, травм і факторів ризику), полягала в тому, щоб відновити і уточнити попередні оцінки глобальних тенденцій поширеності тютюнокуріння та захворювань, пов’язаних з ним.

За оцінками колективу авторів, на сьогодні у світі налічується 1,14 мільярда активних курців, що можна порівняти з населенням Індії та Китаю. Що цікаво, у 2019 році тільки в Китаї проживали 30 відсотків всіх курців планети – це 341 млн громадян, які регулярно вживають тютюн.

Далі країни з найбільшою кількістю курців тютюну розподілилися в наступній послідовності: Індія, Індонезія, США, Росія, Бангладеш, Японія, Туреччина, В’єтнам і Філіппіни (в порядку убування числа громадян, що палять). Ці 10 країн – «курців» увібрали в себе майже дві третини світового населення, кращого тютюн.

Карта смертності показує частку смертей від усіх причин, пов’язаних з курінням тютюну, серед жінок (А) і чоловіків (B) будь-якого віку в 2019 році

У 2019 втрати від куріння склали 7,69 мільйона смертей у і 200 мільйонів років життя, скоригованих з непрацездатністю (англ. Disability Adjusted Life Years, DALY). Якщо дивитися на ці втрати з економічної точки зору, вони вже перевищують трильйон доларів США. Ці дані вражають і вимагають прийняття невідкладних заходів – навіть попри значний прогрес у скороченні поширеності куріння тютюну, який спостерігається в більшості країн світу.

Грунтуючись на результатах цього дослідження, влада і регулятори в різних країнах зможуть проводити дієву політику, що базується на фактичних наукових даних і спрямовану на прискорене скорочення поширеності куріння заради здоров’я своїх громадян.

Куріння тютюну як фактор ризику внесло внесок в 20,2 відсотка смертей від усіх причин серед чоловіків і було провідним фактором ризику як смертності, так і років життя, скоригованих з непрацездатності (DALY), у чоловічої частини населення планети. Серед жінок смерті, асоційовані з курінням тютюну, склали приблизно 5-8 відсотків від усіх смертей через більш низьку поширеність тютюну, меншого стажу куріння і більш низької інтенсивності споживання тютюну, ніж у чоловіків.

Боротьба проти тютюну сприяла скороченню глобальної поширеності куріння на 27,5 відсотків для чоловіків і 37,7 – для жінок. Однак ці глобальні результати приховують за собою значну неоднорідність серед країн. У період з 1990 по 2019 роки помітне зниження поширеності куріння тютюну спостерігалося в 135 країнах для чоловіків і 68 країнах для жінок, в той час, як збільшення – в 20 країнах для чоловіків і 12 країнах для жінок.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button