Земля

2020 рік виявився рекордно спекотним для Арктики

2020 рік позначився рядом температурних рекордів для Європи: середньорічна температура повітря над континентом на 0,4 градуса Цельсія перевершила рекорд попередніх п’яти найспекотніших років. Найбільш помітно потепління проявилося в Арктиці, де середня температура була на 2,2 градуса Цельсія вище ніж в період 1981-2010 років, а в її сибірській частині – вище на 4,3 градуса Цельсія. Також кліматологи відзначили зрослу активність природних пожеж і збільшення концентрацій вуглекислого газу і метану в атмосфері. Прес-реліз опублікований на сайті програми «Коперник».

C3S / CAMS / ECMWF

«Коперник» – це програма спостережень за змінами клімату, яка проводиться в Європейському центрі середньострокових прогнозів погоди за дорученням Європейської комісії. В її завдання входить аналіз даних, отриманих із супутників, кораблів, літаків і метеостанцій по всьому світу.

Фахівці програми «Коперник» випустили прес-реліз про клімат Європи в 2020 році, в якому опублікували нові аналітичні дані моніторингу основних кліматичних показників. Відповідно до їхніх висновків, середньорічна температура повітря в Європі була найвищою за всю історію спостережень: на 0,4 градуса Цельсія вище, ніж в попередні п’ять найтепліших років. Рекордно теплими були осінь і зима – на 3,4 градуса Цельсія тепліше середнього значення за період 1981-2010 років і на 1,4 градуса Цельсія тепліше попереднього рекорду. В Арктиці середньорічна температура була на 2,2 градуса Цельсія, а на її сибірській території – на 4,3 градуса вище, ніж в середньому за період 1981-2010 років, і на 1,8 градуса Цельсія більше попереднього рекорду. При цьому концентрації основних парникових газів в атмосфері протягом 2020 продовжили зростати – концентрація CO2 збільшилася на 0,6 відсотка, CH4 – на 0,8 відсотка.

Аномалії середньорічних температур в Європі з 1950 по 2020 роки C3S / CAMS / ECMWF

Кліматологи зазначили, що в 2020 році в Європі трапився різкий перехід від рясних опадів у лютому до стійкої посушливої ??погоди навесні. Це стало причиною рекордно низького річкового стоку – у квітні і травні він був найнижчим за останні 27 років. Сильні посухи й втрата грунтової вологи посилили природні пожежі. В арктичній частині Сибіру вони привели до рекордної з 2003 року кількості викидів вуглекислого газу в атмосферу. У березні над Арктикою спостерігався сильний полярний вихор, який привів до рекордного виснаження озонового шару над північною півкулею.

Аномалії грунтової вологи і лісових пожеж в 2020 році. C3S / CAMS / ECMWF

Натхнення: nplus1.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button