Земля

25,5 млрд вимірювань: дно Південного океану вперше показали з безпрецедентною деталізацією (фото)

Південний океан, що оточує антарктичний континент, – ключовий регіон для формування глобального клімату.

Особливості дна океану допомагають визначити, як рухаються водні маси, океанські течії і як вони впливають на клімат Землі. На біорізноманіття також впливають форми рельєфу. Для океанографічних і кліматичних досліджень необхідно мати якомога точнішу інформацію про топографію морського дна. Міжнародна група дослідників нещодавно представила найкращу і найбільш детальну карту для Південного океану.

Міжнародна батиметрична карта Південного океану (IBCSO, International Bathymetric Chart of the Southern Ocean) — це міжнародний проект, який координується Центром полярних і морських досліджень AWI, мета якого — картування Південного океану. Перша цифрова батиметрична модель IBCSO (IBCSO v1) і карта місцевості на південь від 60° південної широти з високою роздільною здатністю були випущені в 2013 році. Відтоді кількість нових даних вимірювань значно зросла.

Надано: Scientific Data(2022 р.). DOI: 10.1038/s41597-022-01366-7

Фото в повному дозволі за посиланням.

З 2017 року IBCSO є частиною проекту Nippon Foundation-GEBCO Seabed 2030 (General Bathymetric Chart of the Oceans). У нього амбітна мета — дослідити всі світові океани до 2030 року. Нова версія IBCSO-IBCSO v2-для Південного океану охоплює всю територію на південь від 50-ї паралелі. Картоване морське дно в 2,4 раза більше, ніж в першій версії і при високій роздільній здатності 500 на 500 метрів. В результаті антарктична циркумполярна течія і ключові океанографічні “ворота”, необхідні для його розуміння, — протока Дрейка і Тасманська протока, — повністю досліджені. Карта заснована на більш ніж 25,5 млрд вимірювань, наданих 88 установами з 22 країн.

Південний океан, що оточує антарктичний континент, – ключовий регіон для формування глобального клімату. Тут антарктична циркумполярна течія – це ключовий елемент в термохалінній циркуляції, що охоплює всю земну кулю. Вона впливає на океанічні течії в Тихому, Атлантичному та Індійському океанах. Крім того, холодна вода Південного океану поглинає величезну кількість CO2 і тепла з атмосфери, створюючи тимчасовий буфер для багатьох негативних наслідків антропогенного зміни клімату. Крім того, ці води відрізняються високою біологічною продуктивністю і є домом для унікального видового різноманіття.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button