Фото

9 археологічних знахідок, що дозволяють дізнатися, як виглядав побут давніх людей

У людей з далекого минулого не було високотехнологічних винаходів, але це не заважало їм мати у власному розпорядженні звичні сьогодні предмети. Археологи знаходять армійські ножі, протези і навіть листи-скарги, яким вже не одна тисяча років. У нашому огляді 9 предметів, які можуть претендувати на титул «найдавніших» в своєму роді.

1. Кристал цирконію (4,4 мільярда років)

Вчені датують вік кристала 4,4 мільярдами років, що робить його найстаршою частиною кори планети. Кристал був знайдений в пагорбах Джек-Хіллз (посушливий регіон на північ від Перта, Австралія) в 2001 році. Крихітний напівпрозорий червоний кристал під час бомбардування його електронами світиться синім кольором. Щоб зрозуміти, варто відзначити, що сама Земля як куля з розплавленої породи сформувалася 4,5 мільярда років тому у сучасному вигляді. Вік кристала означає, що земна кора з’явилася всього через 160 млн років після утворення Сонячної системи.

[ads2]

2. Протез пальця (3000 років)

Протез пальця ноги, який був похований з мумією 3000 років тому, вважається найстарішим в історії протезом. Вчені провели тести, щоб побачити, чи дійсно ним можна користуватися під час ходьби. Дослідники з університету Манчестера скопіювали дерев’яний палець і попросили добровольця, у якого відсутній палець ноги, поносити сандалі з протезом, які носили в Стародавньому Єгипті. З’ясувалося, що протез дійсно зроблено для зручності при ходьбі, а не тільки для імітації.

3. Швейцарський армійський ніж (1800 років)

Можливо це перший в світі армійський ніж. У всякому разі, він має вражаючу схожість з сучасними мультітулами і має принаймні шість різних функцій. Насправді це не швейцарський пристрій – він родом з Римської імперії, і був зроблений в 200 р. н. е. Інструмент включає в себе шпильку для витягування з раковин молюсків, клювоподібний шпатель для діставання соусу з пляшки, вилку, ложку й ніж для їжі, а також зубочистку.

4. Схованка з каннабісом (2700 років)

Найстаріша у світі схованка з коноплею була знайдена в 2700-річній могилі в пустелі Гобі в 2008 році. Було знайдено майже два фунти все ще зеленої (незважаючи на вік в майже 3 тисячоліття) травички. Випробування довели, що марихуана володіла потужними психоактивними властивостями, що ставить під сумнів теорію, що предки вирощували коноплі не тільки для того, щоб робити з неї одяг, мотузки та інші об’єкти.

5. Кам’яні знаряддя праці (3,3 млн років)

Цей предмет, схожий на непоказний камінь, насправді одне з найстаріших кам’яних знарядь праці, які коли-небудь були знайдені. Воно було зроблено за півмільйона років до появи людини. Вчені виявили цей кам’яний інструмент в Кенії , неподалік від озера Туркана, де часто знаходять стародавні артефакти. Вчені припускають, що цей інструмент був зроблений 3,3 млн років тому ранніми предками людини австралопітеками.

6. Фалоімітатор (28000 років)

У 2005 році німецькі вчені виявили один з найдавніших штучних фалосів в світі – 20-сантиметровий відполірований фалос з алевролітів, який був створений 28000 років тому. Кам’яна іграшка для дорослих була виявлена в печері Хелі Фельс на південно-заході Німеччини командою дослідників з Тюбінгенського університету.

7. Зразок ДНК (150 000 років)

Альтамурійська людина є найдавнішим неандертальцем, ДНК якого змогли вивчити вчені. Близько 150 000 років тому неандерталець впав у колодязь на півдні Італії. У 1993 році спелеологи помітили його череп в печері Ламалунга, глибоко під містом Альтамура. Вони вирішили залишити череп і кістки незайманими, оскільки за десятки тисяч років кістки буквально вросли в сталактіти і кам’яні стіни печери. У 2015 році дослідники взяли пробу матеріалу з правої лопатки скелета і відправили в лабораторію для досліджень.

8. Нотна партитура (3 400 років)

Глиняні таблички з клинописними знаками «хуррітскої» мови були знайдені під час розкопок на початку 1950-х років в стародавньому сирійському місті Угаріте (сучасне місто Рас Шамра). Один з текстів на цих табличках являв собою повну партитуру гімну дружині бога Місяця Нікали. Це найстаріший відомий нотний запис у світі. Його вік датується приблизно 1400 р. до н. е.. Примітно, що у тексті містяться навіть докладні інструкції для співачки в супроводі арфиста, а також інструкції про те, як налаштувати арфу.

9.  Скарга (3750 років)

Найстарішій скарзі, яка була подана в письмовому вигляді, виповнилося 3750 років. Лист на глиняній табличці, датований 1750 р. до н. е., відповідає періоду Старого Вавилона. Була подана скарга якимось Нанні на Еа-Насіра з постачання мідної руди поганої якості, а також дезінформації і затримки подальших поставок.

Натхнення: www.novate.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button