Інтернет

Алергія на wi-fi. Люди скаржаться, наука заперечує

Приблизно півтора відсотка людей відчувають дискомфорт і погане самопочуття при використанні мобільних телефонів, wi-fi, перебуваючи поблизу веж стільникового зв’язку. Деякі навіть відмовляються від гаджетів, переселяються в зони радіотиші. Подібні випадки вивчають, але поки що немає підстав визнавати це захворюванням.

Проблеми від випромінювання

У 2015 році 39-річна француженка Марін Рішар відсудила у держави допомогу по тимчасовій інвалідності, спричиненої електромагнітною гіперчутливістю. Під цим розуміють різноманітні хворобливі симптоми, щось на кшталт алергії на випромінювання від гаджетів, ЛЕП та інших радіоджерел. Жінка скаржиться на головний біль, втому, нудоту, прискорене серцебиття.

Батьки підлітка з Канади заявили, що мігрені, безсоння, блювання у хлопчика викликані впливом wi-fi в школі і зажадали його відключити. Влітку минулого року суд їх відхилив позов, не знайшовши доказів того, що ці симптоми викликані електромагнітним впливом.

Хвороба без причини

Перші згадки про електромагнітну гіперчутливість у науковій літературі відносяться до середини XX століття. У 2004 році Всесвітня організація охорони здоров’я провела семінар, присвячений цій проблемі. І хоча хворобливі симптоми визнані реальними, те, що вони викликані електромагнітним випромінюванням від гаджетів і інших слабких радіоджерел, не доведено.

Французькі експерти рік тому повідомили приблизно те ж саме. Проаналізувавши наукову літературу і проконсультувавшись з різними фахівцями, вони уклали, що для електромагнітної діагностики гіперчутливості немає достовірних даних. Однак порекомендували лікарів звертати увагу на скарги пацієнтів.

Більшість вчених, що займаються електромагнітною гіперчутливістю, пов’язують її з ефектом ноцебо. Це коли людину запитують, чи має вона проблеми зі здоров’ям поблизу вежі, вона починає шукати у себе симптоми і нерідко знаходить. Проблема в тому, що об’єктивної інформації про вплив гаджетів на самопочуття немає — все, що про це відомо, отримано за допомогою самоанкетування громадян.

У 2016 році соціолог Маель Д’єдоне з Центру Макса-Вебера (Франція) проінтерв’ював сорок чоловік, перевіряючи зв’язок ноцебо з симптомами електромагнітної гіперчутливості, і прийшов до висновку, що хворобливий стан реально виявився до того, як люди взяли участь в опитуванні, однак є ознаки його психологічної природи.

Найчастіше гіперчутливі до електромагнітного випромінювання люди скаржаться на втому, головний біль, когнітивні труднощі, втрату пам’яті, безсоння, висипання, біль у різних місцях тіла. Нерідко страждають від депресії, стресу, тривожності.

У таких людей бувають і інші особливості: наприклад, множинна чутливість до хімічних речовин — стан, також не розглядається як хвороба.

Днями Д’єдоне з колегами опублікував результати дослідження, в якому за допомогою анкетування пацієнтів порівнювали симптоми електромагнітної гіперчутливості і фіброміалгії — безпричинних болів в м’язах. Виявили велику подібність, але серед страждають фіброміалгією було більше психічних розладів.

Аллергия на wi-fi. Люди жалуются, наука отрицает

Частка учасників дослідження, які відзначили найпоширеніші симптоми електромагнітної надчутливості.

Вчені з Університету Умео (Швеція) проаналізували дані опитувань близько трьох з половиною тисяч людей з Вестрботтенського дослідження навколишнього середовища і гігієни. Симптоми електромагнітної гіперчутливості зазначило у себе 91 учасник. Здебільшого — жінки 40-59 років.

Лише 18 відсотків відчували хворобливі симптоми кожен день, 47,6 відсотка — не частіше декількох разів на місяць. З іншого боку — більшість перебувала в стані “електромагнітної гіперчутливості” довгі роки, намагаючись — і успішно — уникати джерел вивчення. Лише одиниці зверталися за медичною допомогою.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button