Всесвіт

Аналіз гірських порід показав, що раніше Марс нагадував Ісландію

Вивітрювання осадової породи в кратері Гейла на Марсі сталося при температурах, схожих із сучасною Ісландією. До такого висновку прийшли дослідники з університету Райса (США), аналізуючи дані, зібрані марсоходом Curiosity.

Image by David Mark from Pixabay

Древній марсіанський кратер Гейла став центром дослідження вчених з університету Райса, які порівняли дані марсохода Curiosity з місцями на Землі, де аналогічні геологічні утворення вивітрювалися в різних кліматичних умовах.

Базальтовий рельєф Ісландії й прохолодна погода з температурами, як правило, нижче 3 ° C опинилися найближчим аналогом древнього Марса. Дослідження показало, що саме температура вплинула найсильніше на те, як вивітрилися стародавні марсіанські породи.

Дані, зібрані Curiosity під час його подорожей з моменту приземлення на Марс в 2012 році, надають детальну інформацію про хімічний і фізичний стан аргилітів, що утворилися в стародавньому озері. Аргілітитверді породи, продукт дегідратації, спресованості і перекристалізації глин, що відбувалися при діагенезі і епігенезі. За мінералогічним і хімічним складом вони дуже схожі з глинами, але відрізняються від них більшою твердістю і нездатністю розмокати в воді. Їх хімічний склад не дозволяє безпосередньо виявити кліматичні умови, коли відкладення розмивалися вгору за течією. Для цього дослідникам довелося шукати схожі гірські породи і грунти на Землі, щоб знайти кореляцію між планетами.

У дослідженні, опублікованому в JGR Planets, використовуються дані з добре відомих і різних умов в Ісландії, штаті Айдахо (США) та інших місць по всьому світі. Широка вибірка дозволила зрозуміти, які умови на Землі відповідають даним з марсохода Curiosity.

Відомо, що в кратері Гейла колись було озеро. Однак вчені давно сперечаються про те, який клімат дозволив воді заповнити його. Деякі стверджують, що ранній Марс був теплим і вологим і що річки і озера зазвичай присутні на його поверхні. Інші вважають, що на Червоній планеті було холодно і сухо, а льодовики і сніг були більш звичайним явищем.

Нові дані показують, що вірний сценарій – третій. Древній клімат, ймовірно, був холодним, але також, схоже, підтримував рідку воду в озерах протягом тривалих періодів часу. Також з’ясувалося, що стародавні породи Марса можна порівняти з відкладеннями в сучасних річках і озерах Ісландії. Результати також показали, що клімат на планеті з часом змінився від антарктичних умов до більш ісландського варіанту.

Дослідження проведено випускником докторантури Майклом Торпом, марсіанським геологом Кірстен Зібах з Університету Райса і геологом Джоелем Херовіцем з Державного університету Нью-Йорка в Стоуні-Брук.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button