Всесвіт

У близького до Сонця червоного карлика знайшли потенційно населену планету

Екзопланета з класу суперземлі обертається в межах житлової зони червоного карлика, розташованого всього в 37 світлових роках від нас.

©Astrobiology Center

В обсерваторії Мауна-Кеа на Гаваях працює 8,2-метровий японський телескоп Subaru, що проводить спостереження за небом в оптичному діапазоні. Не так давно на нього встановили спектрограф IRD, який дозволив охопити і інфрачервоний діапазон хвиль. Новий інструмент допоможе спостерігати червоні карлики, розрізнити які в ІЧ-хвилях набагато легше, ніж у видимих. На ці старі, невеликі і тьмяні зірки припадає велика частина населеності Галактики, і вони частіше зустрічаються в околицях Сонячної системи.

У червоних карликів можуть бути і власні планети, а якщо їх орбіти проходять досить близько до материнської зірки, в її зоні населеності, то температура на поверхні може бути досить комфортною, щоб там була рідка вода — головний критерій розвитку життя. Так, у червоного карлика GJ 1061, розташованого всього в 12 світлових роках від нас, виявили цілу систему з потенційно населених планет.

Саме такі світи шукає телескоп Subaru, озброєний новим спектрографом IRD. За кілька років роботи він провів пошуки відповідних червоних карликів, а нещодавно почав спостереження за півсотнею найперспективніших кандидатів. Першим з них, у якого помітили екзопланету, виявився Ross 508. Попередні повідомлення про знахідку зробили в травні цього року, а тепер в журналі Publication of the Astronomical Society of Japan з’явилася докладна рецензована публікація про відкриття.

Ross 508 – червоний карлик, що знаходиться в 36,5 світлового року від нас, в сузір’ї Змія. Він має масу уп’ятеро менше сонячної, а зона населеності розташована набагато ближче до зірки, ніж у Сонця. Планета Ross 508 b обертається, залишаючись у внутрішнього краю цієї області, її орбіта проходить в 20 разів ближче до материнської зірки, ніж земна — до Сонця. Повний річний оборот Ross 508 b встигає зробити всього за 10,8 земних діб. Маса планети вчетверо більше земної, що дозволяє віднести її до класу суперземель.

Автори знахідки відзначають, що це перший успішний приклад виявлення суперземлі за даними в ближньому ІЧ-діапазоні. Дотепер такі спостереження були недостатньо точні і дозволяли розрізнити тільки більші екзопланети. Новий інструмент забезпечив потрібну роздільну здатність, і безсумнівно, що Ross 508 b — лише початок. Найближчим часом можна очікувати повідомлень про нові світи у близьких до нас червоних карликів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button