Наука

Антропологи розкрили секрет енергоефективності давніх людей

Дослідники проаналізували баланс витрати та споживання енергії у приматів та сучасних мисливців-збирачів. Виявилося, що незважаючи на використання складних технологій та економічніші способи пересування, люди витрачають на пошуки або виробництво їжі майже стільки ж енергії, скільки отримують — як і наші найближчі родичі, проте справляються із цим за менший час. Така стратегія могла опосередковано сприяти соціальному та культурному розвитку.

Молодий представник племені хадза. © Thiery/Flickr

У порівнянні з іншими людиноподібними мавпами, у людей більший мозок, більша тривалість життя, більша фертильність; новонароджені більші, а період дитячої залежності та розвитку значно довший. Всі ці особливості сприяли екологічному успіху нашого виду, однак вимагали від дорослих людей надзвичайно високих енерговитрат. У новій роботі вчені вирішили з’ясувати, які стратегії дозволили нашим предкам задовольняти такі екстремальні енергетичні потреби в умовах обмежень за часом і енергії, що витрачається.

Вважається, що в стратегії виживання гомінінів — підродини гомінідів, до яких належить наш вид Homo sapiens, — сталося два основних переходи, які збільшили енергетичні потреби: розвиток полювання і збиральництва, яке сталося приблизно 2,5 мільйона років тому і збіглося зі збільшенням мозку і тривалістю післяпологового зростання, а також виникнення сільського господарства — близько 12000 років тому, що супроводжувалося значним збільшенням народжуваності і щільності населення. Обидва ці переходи були пов’язані з використанням нових джерел їжі, однак неясно, як перші збирачі і фермери справлялися зі збільшеними енергетичними потребами.

Деякі еволюційні реконструкції стверджують, що економічне пересування на двох ногах, співпраця, використання складних інструментів та сільське господарство як таке підвищили людську енергоефективність — тобто за того ж рівня енерговитрат люди отримували більше енергії з їжі. Інша гіпотеза полягає в тому, що збільшився коефіцієнт повернення — тобто люди отримували ту саму кількість енергії за короткий проміжок часу.

Щоб перевірити ці гіпотези, міжнародна група дослідників зі США, Німеччини, Франції та Канади порівняла баланси витрати та споживання енергії у диких орангутангів, горил та шимпанзе з аналогічними даними про дві сучасні спільноти: мисливців-збирачів хадза з Танзанії та збирачів-садівників цимане з Болівії.

Вчені виявили, що в порівнянні з іншими людиноподібними мавпами, сучасні мисливці-збирачі витрачають більше енергії щодня на прожиток і досягають аналогічної енергоефективності, досягаючи при цьому набагато більшої віддачі і витрачаючи менше часу на харчування. Іншими словами, при великих енерговитратах ми “виходимо в нуль” по балансу енергії, як і наші кузени-мавпи, проте виграємо собі більше вільного часу на інші заняття.

Ці результати підтверджують попередні докази того, що впровадження сільського господарства могло бути мотивоване скороченням часу, витраченого на роботу, і спростовують уявлення про те, що спосіб життя в сільському господарстві обов’язково пов’язаний зі збільшенням робочого часу. Автори дослідження також припускають, що цей виграш у часі, можливо, дозволив нашим предкам проводити більше часу в умовах, які сприяли соціальному навчанню та культурному розвитку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button