Наука

Заперечення теорії еволюції людини пов’язали зі схильністю до расизму і дискримінації

Нове дослідження міжнародної групи вчених продемонструвало, що люди, які відмовляються вірити в теорію еволюції людини, також найчастіше мають більше забобонів, дотримуються расистських поглядів і підтримують дискримінацію представників інших національностей і спільноти ЛГБТК. Причому такий взаємозв’язок характерний для громадян багатьох країн, незалежно від політичних поглядів, віросповідання та освіти.

Омаго на поширеній візуалізації теорії людської еволюції / © CC0 Public Domain

Дослідження засноване на соціологічних опитуваннях, проведених в 45 країнах, в різних групах населення і релігійних колах в різні періоди часу. Автори висунули гіпотезу, що віра в еволюцію призведе до посилення ідентифікації людей з усім людством через спільне походження та сприятиме формуванню менш упереджених поглядів. Результати опубліковані в журналі Journal of Personality and Social Psychology.

Аналіз опитувань повністю підтвердив гіпотезу: невіра в еволюцію людини пов’язана з більш високим рівнем забобонів, расистськими поглядами і підтримкою дискримінаційної поведінки стосовно спільнот ЛГБТК, темношкірих і іммігрантів в США. Аналогічна ситуація спостерігається в інших країнах – 19 державах Східної Європи, 25 мусульманських країнах і в Ізраїлі: брак віри в еволюцію або її заперечення корелювало з більш високим рівнем упереджень всередині окремих груп, упередженим ставленням до людей в інших групах і меншою підтримкою вирішення конфліктів.

“Люди, які вважають себе більш схожими на тварин, також схильні до більш просоціального або позитивного ставлення до членів чужої групи або людей зі стигматизованих і маргіналізованих верств суспільства, — пояснив аспірант і перший автор дослідження Стиліанос Сиропоулос (Stylianos Syropoulos). – У цьому дослідженні нас цікавило вивчення того, чи буде віра в еволюцію діяти аналогічним чином, оскільки вона зміцнює віру в те, що ми більше схожі на тварин».

Перевіряючи свою гіпотезу про асоціацію різних рівнів віри в еволюцію, дослідники враховували освіту, політичну ідеологію, релігійність, культурну ідентичність і наукові знання респондентів. Проте, за словами вчених, кожен раз вони отримували одні й ті ж результати – незалежно від того, до якої групи належав опитаний.

Так, згідно з опитуванням, проведеним в Ізраїлі, люди з більш міцною вірою в еволюцію з більшою ймовірністю підтримували мир між палестинцями, арабами і євреями. У дослідженні за участю країн ісламського світу віра в еволюцію була пов’язана з меншим упередженням стосовно християн і євреїв. А в дослідженні, проведеному в Східній Європі, де більшість населення – православні християни, віра в еволюцію корелювала з меншим упередженням стосовно циган, євреїв і мусульман.

“Здається, весь цей ефект і закономірність присутні у всіх основних політичних системах. Це багато в чому людський феномен, незалежно від того, в якій точці світу Ви знаходитесь», — підсумував доцент соціальної психології і провідний автор роботи Бернхард Лейднер (Bernhard Leidner).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button