Наука

Антропологи дізналися, чому у азіатів більше генів неандертальців

Порівняльне дослідження рис обличчя на основі аналізу черепів неандертальців, древніх і сучасних людей показало, що активне схрещування представників різних видів було локалізовано на Близькому Сході.

Реконструйований вигляд неандертальця. Зображення: Chip Clark, North Carolina State University

Біологи з Університету штату Північна Кароліна і Університету Дьюка вивчили особливості будови черепів представників древніх і сучасних видів роду Homo (люди), щоб дізнатися, чому у сучасних людей є залишки ДНК неандертальця. Дослідження привело на Близький Схід.

Технології реконструкції й дослідження ДНК древніх представників роду Homo на початку XXI століття показали наявність міжвидового схрещування між неандертальцями і предками сучасної людини. При цьому вчені встановили, що у жителів Східної Азії частка ДНК неандертальців вище, ніж у європейців.

Це дивно, оскільки стародавні неандертальці мешкали в основному на території Європи, і саме тут предки древніх людей протягом тривалого часу ділили з ними одну територію.

У своєму дослідженні вчені зібрали дані про черепно-лицеву морфологію з опублікованої літератури. Повний набір включав опис осіб 13 неандертальців, 233 доісторичних Homo sapiens і 83 сучасних людей.

Параметри обличчя, які антропологи використовували для дослідження. Зображення: Steven E. Churchill et al., Biology

Антропологи виділили шість особливостей форми обличчя, які не залежали від зовнішніх факторів, таких, як, наприклад, клімат, і при цьому відрізнялися у неандертальців і предків сучасних людей. Серед них висота чола, параметри будови очниць і носа.

Череп у неандертальця істотно відрізнявся від Homo sapiens більш витягнутою і вузькою формою обличчя, широкими ніздрями і великими носами. Дослідження показало, що два зразки з Близького Сходу, один із середнього (від 200 до 40 тис.років тому) і один з верхнього палеоліту (від 40 до 12 тис. років тому), виявилися рівновіддалені від неандертальців і древніх людей, займаючи проміжну позицію.

 Карта передбачуваної локалізації міжвидових схрещувань між неандертальцями і Homo sapiens. Зображення: Steven E. Churchill et al., Biology

Це, як вважають вчені, підтверджує гіпотезу про активне змішування двох видів саме на Близькому Сході під час двох хвиль міграції людей з Африки: перша з них сталася понад 100 тис.років тому, а друга почалася близько 45 тис. років тому. Таким чином, міжвидове змішання відбувалося до початку заселення Азії, при цьому гілка, яка пізніше рушила на схід, протягом більшого часу піддавалася гібридизації через міжвидових схрещувань на Близькому Сході.

Неандертальці були більшими за людей. Згодом, через кілька поколінь після того, як вони схрещувалися з неандертальцями, розміри людських облич стали менше. Але реальна форма деяких рис обличчя зберегла свідчення схрещування з неандертальцями. Стівен Черчілль, співавтор дослідження та професор еволюційної антропології в Університеті Дьюка


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments