Всесвіт

Апарат на МКС зафіксував гамма сплеск від нейтронної зірки

Інструменти на борту МКС зареєстрували масштабний гамма-сплеск, викинутий нейтронною зіркою в далекій галактиці.

Нейтронна зірка – це залишок від масивної зірки, яка досягла кінця свого еволюційного шляху. Якщо вони швидко обертаються, то їх називають радіопульсар. Нейтронні зірки є залишками масивних зірок, які досягли кінця свого еволюційного шляху в часі і просторі.

Деякі з таких зірок мають екстремально сильне магнітне поле, яке досягає сотень мільярдів тесл. До того ж такі об’єкти – магнетари – здатні швидко обертатися, час від часу викидаючи раптові і надзвичайно потужні потоки випромінювання, які реєструються у вигляді гамма-сплесків

Прилади на МКС зафіксували спалах від джерел за межами нашої Галактики – це сплеск GRB 2001415 з галактики NGC 253, розташованої в сузір’ї Скульптора, на відстані близько 11 млн світлових років.

Для вивчення явища використовували інструмент ASIM – це рентгенівський і гамма-променевий детектор, він знаходиться на борту МКС і займається тим, що реєструє спалахи у верхніх шарах земної атмосфери. Сплеск GRB 2001415 зафіксували 15 квітня 2020 року: він тривав близько 160 мілісекунд. За цей час було викинуто близько 10*46 Ерг енергії — стільки Сонце виділяє за сотню тисяч років. Величина магнітного поля магнетара досягає 10*16 гаус.

Автори роботи припустили, що такі гамма-сплески відбуваються через випадкові збурення в магнітному полі нейтронної зірки. Під час цього процесу виникають альвеновські хвилі, які викликають струс поверхні і доходять до більш глибоких шарів. Спалах завершується перез’єднанням силових ліній магнітного поля, і магнетар знову «замовкає».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button