Всесвіт

Чумацький Шлях може забирати газ у сусідніх галактик

Як з’ясувалося на основі спостережень космічного телескопа «Хаббл», приплив газу в Чумацький Шлях більше відтоку. Дослідники припускають, що газ може надходити з міжгалактичного простору; при цьому, згідно з вченим, він може забиратися Чумацьким Шляхом у менших галактик, що знаходяться поблизу, за допомогою свого гравітаційного поля.

NASA, ESA, and D. Player Ілюстрація того, як за допомогою COS вивчають приплив і відтік газу в Чумацькому Шляху

Дослідники використовували дані космічного телескопа «Хаббл», зібрані за 10 років. Ці дані були отримані за допомогою інструменту COS (Cosmic Origins Spectrograph); він вивчав гало Галактики в ультрафіолетовому діапазоні. За допомогою COS вчені змогли відстежити рух холодного газу в Чумацькому Шляху (завдяки червоному і синьому зміщенню; віддаляючись, газ виглядає більш «червоним», наближаючись, більш «синім»).

Вчені побачили, що «синього» – надходить – газу було більше, ніж «червоного», який покидає межі Чумацького Шляху. З чим пов’язаний такий дисбаланс, фахівці точно не знають, проте у них є деякі припущення.

Так, згідно з дослідникам, це може бути пов’язано з тим, що Чумацький Шлях отримує газ з міжгалактичного простору. При цьому наша Галактика, як припускають вчені, може забирати газ у невеликих галактик-супутників, використовуючи сильніше гравітаційне поле. (Відзначається, що в дослідженні вивчався тільки холодний газ; повнішу ж картину вчені розраховують отримати, вивчивши також рух більш гарячого газу.)

Газ залишає галактику, коли наднові або зоряні вітри виносять його за межі галактичного диска. Вхідний ж в галактику газ робить внесок у формування нових зірок і планет.

Робота, присвячена новим дослідженням, повинна бути опублікована в журналі The Astrophysical Journal (препринт доступний на сайті arXiv); коротко про результати повідомляється в матеріалі на сайті «Хаббла».

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button