Наука

Археологи знайшли коріння міфу про гігантський ріст біблійного Голіафа

Розкопки стародавнього міста Гат, що знаходиться на території сучасного Ізраїлю, допомогли зрозуміти, чи насправді біблійний гігантський воїн Голіаф був настільки високий – більше двох з половиною метрів ростом.

Картина «Давид вимовляє хвалу Господу за перемогу над Голіафом», приписувана Чарльзу Еддарду молодшому / © Wikipedia

Ріст Голіафа в древніх текстах описується як «чотири лікті з п’яддю» – таку величину виявили в Кумранських рукописах (так звані сувої Мертвого моря). Однак в звичних сучасній людині сантиметрах або дюймах це могло означати що завгодно. Під час розкопок батьківщини Голіафа – стародавнього міста Гат – вдалося визначити не тільки правильні міри, але і знайти джерело міфу про неймовірний ріст велетня.

Як пише портал ScienceNews, загадку «чотирьох ліктів з п’яддю» розгадав археолог Джеффрі Чедвік (Jeffrey Chadwick) з Університету Бригама Янга (штат Юта, США). Традиційно передбачалося, що на території сучасного Ізраїлю в якості міри довжини використовували єгипетський лікоть. Він дорівнює 52,5 сантиметра, але в процесі розкопок кількох міст стародавньої Іудеї, Філістії, а також Ізраїлю з’ясувалося, що місцеві зодчі були не найбільш затятими шанувальниками єдиних стандартів.

Джеффрі Чедвік в Віфсаїді показує ширину фортечних стін міста / © Eric Welch

Вони користувалися трьома основними мірами: довгим ліктем (54 сантиметри), коротким (38 сантиметрів) і п’яддю (22 сантиметри). В ході своїх досліджень Чедвік з колегами звернули увагу, що в містах Віфсаїді і Гаті ширина стін по порталах, через які здійснювався вхід або вихід, становить 2,38 метра. Найцікавіше, що в стародавніх місцевих мірах довжини це якраз «чотири лікті з п’яддю».

На думку Джеффрі, автор священного тексту для більшого ефекту порівняв могутність Голіафа з фортифікаційними спорудами свого або його рідного міста. Оскільки для місцевих жителів їх товщина не була секретом, порівняння виявилося вельми наочним і поетичним. На жаль, ніяких свідчень існування людей подібного зросту знайти поки не вдалося. А за переказами, і найбільший великий воїн, і його родичі були велетнями. Можливо, вони просто були вище середнього жителя Близького Сходу, а довершував їх образ в народній чутці ореол бойових подвигів.

Розкопки Гефа на місці пізнішого арабського поселення Телль-ес-Сафі на території сучасного Ізраїлю / © Wikipedia, Ori ~

Священні тексти сповнені іносказань і метафор, які в процесі багаторазових переказів перетворюються на щось схоже на факти. Яскравий приклад – зріст Голіафа. Відповідно до Старого Заповіту, цей величезний воїн родом з царського міста Гат виступив на поєдинку проти Давида, майбутнього царя Іудеї та Ізраїлю. Біблійна легенда описує підкріплену вірою в бога перемогу слабкого на вигляд юнака над велетнем.

Голіаф, який очолював військо філістимлян, в різних джерелах описується по-різному, але завжди як гігант. Його зріст становив від 206 до 297 сантиметрів, що в будь-якому випадку багато для жителів Близького Сходу трьох-чотирьохтисячолітньої давності. За переказами, він носив неймовірно важку броню (до 47 кілограмів), а наконечник його списа важив майже сім кілограмів.

Залишки брами Віфсаїди / © Wikipedia, HanaySAMSUNG

Всі ці цифри розраховані на основі конвертації древніх мір довжини і ваги в сучасні. Причому чималу складність при переведенні створюють можливі відмінності величин між містами та регіонами при однаковій назві. Іншими словами, найбільш вірогідна версія свідчить, що Голіаф дійсно був великим і вмілим воїном. Його доблесть і необхідність підкреслити різницю між супротивниками привели до появи метафори в писанні. А через століття вона перетворилася в неперевірені цифри, які виглядають переконливо.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button