Наука

Археологи знайшли палац перших королів Східної Англії (фото)

На місці так званого Рендлшемського інциденту, коли десятки співробітників американської бази ВПС на сході Англії спостерігали дивні трикутні вогні, що пересуваються по лісі, зроблено велике археологічне відкриття.

Площа палацового комплексу королів Східної Англії може здатися невеликою. Нагадаємо, що мова йде про часи після падіння імперії і розвалу її спадщини / ©Suffolk County Council

У 2015 році на аерофотозйомці району виявили явні сліди колись існуючого поселення. Цього року на місці передбачуваного поселення почали працювати археологи. Вони знайшли залишки дерев’яної будівлі довжиною 23 метри і шириною 10 метрів, розташованого на території великого поселення площею трохи менше 50 гектарів. Вчені припускають, що ця споруда була одним з декількох монументальних залів в королівському комплексі в Рендлшемі.

Також археологи зібрали колекцію металевих виробів, кераміки, фрагменти скляних посудин. Швидше за все, до настання темних століть на цьому місці було римське поселення, яке потім королі Східної Англії зробили своєю столицею.

Англо-саксонський залізний ніж, знайдений на місці прикордонного рову / ©Suffolk County Council

Те, що з точки зору нашого сучасника виглядає як дерев’яний сарай, в VII столітті насправді служило королівським парадним залом. Там перші правителі Східної Англії в супроводі домочадців і збройної свити вершили правосуддя, приймали данину і дипломатичних посланців, бенкетували, роздавали подарунки і милості. В історичних джерелах зал вперше згадується в VIII столітті, в працях Біди Високоповажного — англійського ченця з монастиря Святого Петра, який написав «церковну історію народу англів».

Не можна сказати, що робота Біди Високоповажного виглядає цілком достовірним джерелом, але раннє Середньовіччя історики не просто так називають Темними віками. Рим упав, а варвари не дуже цікавилися традиціями хроністів. На території Британії, яку невпинно ділили між собою різні вожді, з грамотністю було зовсім погано, тому розкидатися джерелами не можна.

Згідно Біди Високоповажного, в Рендлшемі була резиденція Етельвода — короля Східної Англії, який правив в 655-664 роках нашої ери. Цей король привернув увагу ченця-хроніста, в першу чергу своїм ставленням до християнства. Річ у тім, що Британію навіть римського часу не можна назвати цілком християнізованою. А після відходу легіонів на острів ринули переселенці з Європи, які були язичниками.

Оплотом церкви в регіоні залишалася Ірландія. Вважається, що в Британії процес християнізації почався в самому кінці VI століття. У 597 році в Кент прибув бенедиктинський чернець, який увійшов в історію під ім’ям Августина Кентерберійського, і переконав короля Кента Етельберта I прийняти християнство.

Біда Високоповажний пише про те, що король Етельвод активно сприяв поширенню християнства в Королівстві Східна Англія (територія сучасних графств Норфолк і Саффолк). Він одночасно шанував у себе ірландський місіонерів і посланців Риму.

Крістофер Скалл (Christopher Scull), археолог з Кардіффського університету (Великобританія), вважає: знахідка настільки великої будівлі в поєднанні з відомостями з праць Біди Високоповажного говорить про те, що Рендлшем був найбільшим поселенням свого часу. І, швидше за все, це свідчення того, що королівство Східна Англія відігравало особливу роль в союзі англійських держав.

Приблизно так виглядала Британія в темні століття / ©spartacus-educational.com

Сьогодні історики розглядають королівства, що утворилися в Британії в Темні віка, як приблизно рівні, без якоїсь держави-гегемона (лише з одним винятком). У VI столітті на острів вторглися племена англів, саксів і ютів і поділили, причому досить криваво, територію колишньої римської провінції на сім частин. В історіографії цей поділ отримав назву “гептархії” (семицарство). Ситуація залишалася такою аж до середини IX століття, коли з’являється «область данського права».

Раніше вважали, що з рівноправності семи королівств вибивався лише Кент: його королів іноді називали бретвальдами, тобто «правителями Британії». Однак знахідки в Рендлшемі радикально переписують наше розуміння історії Британії того часу. Виходить, Східна Англія володіла великою столицею-поселенням, тобто мала більшу вагу в гептархії, ніж можна було припускати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button