Всесвіт

Астрофізики шукають другу за величиною найближчу до Землі чорну діру

Астрономи давно підозрювали, що в центрі карликової галактики Leo І може бути чорна діра. Нові дослідження американських вчених показали, що це, швидше за все, правда. До того ж ймовірна маса цієї чорної діри в три мільйони разів перевищує масу Сонця, що робить її другою за величиною найближчою до Землі надмасивною чорною дірою після Стрільця А в центрі нашої Галактики.

© Scott Anttila Anttler

Вчені з Гарвардського і Смітсонівського інститутів (США) запропонували новий спосіб спостереження за небесним тілом, яке може виявитися другою найближчою до Землі надмасивною чорною дірою. Об’єкт, маса якого перевищує три мільйони сонячних мас, розташований в карликовій галактиці Leo I. Результати досліджень вчені опублікували в журналі Astrophysical Journal Letters.

Вперше об’єкт Leo I*, розташований в центрі Leo I, висунули на роль чорної діри в кінці 2021 року. Астрономи помітили, що зірки набирають швидкість у міру наближення до центру галактики, а це свідчило про наявність там чорної діри.

Отримати пряме зображення чорної діри неможливо, оскільки навіть світло не може покинути її горизонт подій, проте навколишнє середовище може бути надзвичайно яскравим, коли в акреційний диск потрапляє багато матеріалу, яке розігрівається до величезних температур. Але якщо чорна діра не нарощує масу, її стає неможливо виявити за допомогою телескопів.

Так вийшло з Leo I: ця карликова галактика практично позбавлена доступного для акреції газу. Проте вчені припустили, що невелика кількість маси все ж може надходити від зірок, що обертаються навколо чорної діри. Теоретично вони могли б забезпечити швидкість акреції, необхідну для її спостереження.

На поверхні червоних гігантів зазвичай присутні сильні вітри, які забирають частину їх маси в навколишнє середовище. Простір навколо Leo I*, здається, містить достатню кількість цих стародавніх зірок. Вчені планують використовувати телескоп космічної рентгенівської обсерваторії Chandra і радіотелескоп Very Large Array в Нью-Мексико.

Якщо Leo I* і правда виявиться чорною дірою, вона стане другою найближчою до Землі надмасивною чорною дірою після тієї, що знаходиться в центрі нашої Галактики. Дивно, що Чумацький шлях в тисячу разів масивніше Leo I, проте маси чорних дір в їх центрах можуть виявитися дуже схожі.

Цей факт кидає виклик тому, що вчені знають про спільну еволюцію галактик та їх центральних надмасивних чорних дір. Оскільки протягом десятиліть дослідження показували, що в центрі більшості масивних галактик розташовується надмасивна чорна діра, а маса чорної діри повинна становити десяту частку відсотка від загальної маси сфероїда зірок, що оточують її.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button