Всесвіт

Астроном-любитель з ПАР розгледів новий конвективний шторм на Юпітері (фото)

Астроном-любитель Клайд Фостер з ПАР виявив на Юпітері багатий метаном конвективний шторм. За збігом через два дні станція «Юнона» здійснила 27 запланований проліт неподалік, що дозволило отримати детальне зображення плями Клайда, повідомляється на сайті NASA.

Зонд «Юнона» досліджує атмосферу та магнітосферу Юпітера, а також збирає інформацію про внутрішню структуру газового гіганта. Автоматична міжпланетна станція стартувала з Землі в серпні 2011 року і добралася до Юпітера тільки до середини 2016 року. Спочатку планувалося, що апарат пропрацює до 2018 року, проте потім місію продовжили до 2021 року.

Клайд Фостер (Clyde Foster) з Астрономічного товариства Південно-Африканської Республіки рано вранці 31 травня спостерігав Юпітер в телескоп з встановленим фільтром, чутливим до спектра випромінювання метану. Примітно, що нову пляму не побачили астрономи з Австралії, які спостерігали за Юпітером кількома годинами раніше.

Праворуч показана траєкторія прольоту «Юнони»

Підтвердити відкриття випадково вдалося завдяки станції «Юнона» — річ у тім, що зараз апарат знаходиться на 53-денний орбіті й за один проліт знімає фрагмент Юпітера у вигляді вузької смуги. Кевін Гілл (Kevin M. Gill), співробітник Лабораторії реактивного руху NASA, обробив знімки, отримані камерою JunoCam на різній відстані від планети, і на них дійсно видно пляму Клайда.

Пляму Клайда в центрі знімка

Пляма являє собою конвективний шторм, і в цілому такі явища характерні для Юпітера в цій широті — схожу пляму «Юнона» зафіксувала в лютому 2018 року. Очікується, що в кінці липня «Юнона» знову пролетить неподалік від плями Клайда і нові знімки допоможуть оцінити динаміку розвитку шторму.

Астрономи-любителі часто спостерігають за Юпітером і іноді допомагають зафіксувати події, які не потрапили в об’єктиви обсерваторій. У серпні 2019 року, наприклад, великий астероїд, що врізався в Юпітер — спалах випадково зняв на відео астроном-любитель Ітан Чеппел, що живе в Техасі.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button