Наука

Створено генератор ввічливості

Дослідники з Університету Карнегі — Меллона розробили автоматичний метод, який робить спілкування більш ввічливим.

Louis R?my Sabattier

Розроблений метод переробляє не дуже ввічливі вказівки або запити, надаючи їм більш м’яку стилістику шляхом зміни структури або заміни окремих слів. В результаті, наприклад, замість «надішліть мені ці дані» виходить «не могли б Ви, будь ласка, надіслати мені ці дані».

За словами розробників, метод може бути дуже затребуваний у цілому ряді випадків, зокрема, при електронному листуванні, створення чат-ботів або веденні блогу. І це, звичайно, не перша спроба створити подібну систему, однак те, чого не вистачало досі — це достатньої кількості «ввічливих» даних.

Автори методу змогли вирішити цю проблему, взявши дані з електронного листування співробітників техаської компанії Enron. Вона збанкрутувала у 2001 році в результаті великого скандалу, пов’язаного з фальсифікацією звітності, тоді ж були опубліковані і півмільйона внутрішньокорпоративних листів, які потім не раз використовувалися в різних дослідницьких проєктах.

Але навіть з такою базою даної створити генератор ввічливості виявилося не найпростішим завданням. Оскільки ввічливість, як каже Шрімаї Прабхумойе, що керувала науковою групою, це не просто слова «спасибі» і «будь ласка», це особлива стилістика мови — менш пряма і директивна. До того ж уявлення про ввічливість сильно варіюються від культури до культури, і тому дослідникам довелося обмежитися поки тільки північно-американським англійським.

З листування Enron розробникам вдалося витягти 1,39 мільйона пропозицій з ознаками ввічливості, які потім були окремо проаналізовані, щоб виявити частоту згадування і розподіл окремих слів у ввічливих і неввічливих фразах. Після чого був створений механізм «ввічливої» трансформації — спочатку він позначає нечемні слова і пропозиції, а потім генератор текстів замінює їх. При цьому сенс самої фрази не змінюється.

Правда, спочатку система намагалася просто вставляти слова «будь ласка» і «спасибі», вважаючи при цьому, що багаторазове їх повторення призведе до збільшення ступеня ввічливості фрази. Але по мірі навчання вона освоїла досить складні ввічливі оберти, і результат став цілком реалістичним.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button