Всесвіт

Астрономи розглянули складні структури в залишковому диску близької зірки

На превеликий подив вчених, скупчення пилу і уламків, що оточує молоду зірку HD 53143, виявилося сильно витягнуто і складно організовано: в ньому є два кільця і як мінімум одна планета.

HD 53143 та її оточення: погляд художника / ©ALMA (ESO/NAOJ/NRAO); M. Weiss (NRAO / AUI/NSF)

Молода сонцеподібна зірка HD 53143 знаходиться від нас на відстані 60 світлових років, в Південному сузір’ї Кіль. Її перші спостереження провели в 2006 році за допомогою космічного телескопа Hubble, який розглянув і навколишній зірку залишковий диск. Такі диски з’являються в молодих системах – з уламків і пилу, що залишилися після формування планет та інших великих тіл. Вважається, що вони являють собою хаотичні скупчення більш-менш округлої форми, подібні поясу Койпера на далекій периферії Сонячної системи.

Однак нові спостереження, проведені за допомогою працюючих в Чилі радіотелескопів ALMA, відкрили зовсім іншу картину. Астрономам вперше вдалося побачити залишковий диск зірки HD 53143 в міліметровому діапазоні хвиль — виявилося, він має несподівано витягнуту форму і складну внутрішню структуру. З доповіддю про це Мередіт Макгрегор (Meredith MacGregor) і її колеги виступили на 240-й зустрічі Американського астрономічного товариства (AAS). Їх стаття прийнята до публікації в журналі Astrophysical Journal Letters і вже доступна в бібліотеці препринтів arXiv.

Композитне зображення системи HD 53143. Червоно-оранжевим показані дані ALMA, синім-Hubble/©ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), M. MacGregor (U. Colorado Boulder); NASA / ESA Hubble, P. Kalas (UC Berkeley); S. Dagnello (NRAO/AUI/NSF)

Замість округлого диска із зіркою в самому центрі вчені побачили витягнутий овал і HD 53143, розташовану в одному з його фокусів. Більш того, схоже, що ближче до зірки є ще один диск, злегка розгорнутий щодо зовнішнього. “Щоб така структура утворилася, — каже Мередіт Макгрегор, – потрібна планета або кілька планет, гравітація яких вносить обурення в рухи речовини в диску».

Структура, що оточує HD 53143, виявилася великим сюрпризом для астрономів. Такі диски допомагають зрозуміти, як формуються планети й планетні системи, включаючи нашу власну. “Залишкові диски – як скам’янілості, що збереглися з часів утворення планет, – додає Макгрегор. – Нові результати показують, що є ще маса невідомого, що можна дізнатися від них. Це знання дозволить зрозуміти складну динаміку молодих зоряних систем, схожих на нашу Сонячну”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button