Головна / Всесвіт / Астрономи готуються дати нове визначення поняття «зірка»

Астрономи готуються дати нове визначення поняття «зірка»

Відкриття двох незвично великих коричневих карликів, «невдалих» світил, змусило астрономів із США задуматися про те, що поняття «зірка» потребує нового визначення. Їх висновки були представлені в Astrophysical Journal.

«Наші спостереження показують, що поняття «коричневий карлик» і «зірка» потребують перегляду. Виявляється, що найважчі невдалі світила і невеликі зірки майже не відрізняються по масі. Незважаючи на це, вони розвиваються абсолютно по-різному – перші швидко тьмяніють, а другі сяють протягом мільярдів років», — заявив Серж Дітріх (Serge Dietrich) з Інституту науки Карнегі у Вашингтоні (США).

А була зірка?

Всі зірки Чумацького Шляху і інших галактик народжуються всередині особливо щільних хмар з газу, частина з яких у певний момент часу згущується і починає ущільнюватися. З часом, температури і тиску всередині цих зростаючих згустків виростають до настільки високих значень, що в їх центрі починають відбуватися термоядерні реакції між окремими атомами водню.

Подібні реакції, як показують розрахунки астрофізиків, можуть відбуватися тільки всередині досить великих об’єктів, чия маса становить приблизно 7% від сонячної, що в 73 рази більше маси Юпітера. Менш великі небесні тіла перетворюються в коричневих карликів — «відбулих зірок», слабо світяться в інфрачервоному діапазоні і поступово згасають.

За останні роки вчені відкрили ряд незвичайних рис коричневих карликів – наявність погоди на них, металевих «хмар» і ряду інших властивостей, які змусили багатьох астрономів вважати, що вони насправді є дуже великими планетами, а не зірками. Подібні відкриття відродили суперечки про те, де пролягає межа між світилами, коричневими карликами і планетами.

Дітріх і його колеги відкрили відразу два об’єкти, які не вписуються в загальноприйняті визначення зірок і коричневих карликів, вивчаючи пару найближчих до нас великих коричневих карликів, що обертаються навколо зірки Епсілон (GJ 845) в сузір’ї Індіанця.

Обидва цих об’єкта були відкриті ще в 2003 році, так як їх великі розміри дозволили астрономам побачити і той, і інший карлик безпосередньо, використовуючи ряд наземних і орбітальних телескопів. Довгий час вони вважалися великими, але цілком пересічними «невдалими зірками» – їх маса, за старими оцінками, перевищувала юпітеріанську в 50 і 28 разів, а температура становила значні, але «нормальні» 700-1100 градусів Цельсія.

Космічна удача

Автори статті спробували уточнити ці значення, спостерігаючи за тим, як швидко всі три мешканця системи рухаються навколо один одного, і в яких точках вони перебувають під час максимальних відходів і зближень. Для цього вони використовували телескоп VLT і ряд інших потужних наземних обсерваторій.

Коли вчені проаналізували нові дані, вони з подивом виявили, що маса коричневих карликів в системі Епсілон Індіанця значно занижували – в реальності вони опинилися в 75 і 70 разів більше Юпітера.

Настільки важкі об’єкти, як передбачає класична теорія зореутворення, повинні або бути зірками, або перебувати на порозі перетворення в «повноцінне» світило і володіти рядом незвичайних властивостей. У реальності, коричневі карлики з Епсілон Індіанця виглядають цілком заурядно і не мають аномально високих температур та інших рис, нехарактерних для небесних тіл такого типу.

З іншого боку, за останні роки астрономи відкрили зірки, такі як EBLM J0555-57Ab, чия маса ненабагато вище, ніж у карликів в Епсілон Індіанця. З якихось причин вони змогли стати повноцінними світилами, тоді як супутницям GJ 845 цього зробити не вдалося.

Все це, як зазначають дослідники, говорить про те, що маса майбутньої зірки або коричневого карлика не може використовуватися в якості головного критерію для визначення того, чим саме є той або інший космічний об’єкт. Інші фактори, наприклад, структура надр таких «зародків» зірок або їх складу, можуть не менше впливати на долю таких об’єктів, ніж їх маса, підсумовують вчені.