Всесвіт

Астрономи спростували існування найближчої до нас чорної діри

Вважається, що система HR 6819 включає дві зірки і чорну діру — найближчу до Сонця. Однак нові спостереження показують, що, швидше за все, чорної діри тут немає.

Система HR 6819 очима художника — ще потрійна / © ESO, L. Cal?ada

Потрійна система HR 6819 знаходиться в південному сузір’ї Телескоп, на відстані трохи більше 1100 світлових років від Сонця. Її видно навіть неозброєним оком, як слабко мерехтлива зірка. Спочатку її дійсно вважали Ве-зіркою — не дуже масивною, але гарячою і швидкообертовою, оточеною диском викинутої матерії. Однак потім в системі вдалося розрізнити присутність другої зірки спектрального класу В3.

Цим знахідки в HR 6819 не обмежилися. Виявилося, що, маючи приблизно рівні маси — по шість сонць, — зірки обертаються не навколо загального центру. Зірка В3 рухається навколо Ве-зірки, здійснюючи повний оборот приблизно за 40 діб. В результаті астрономи зробили висновок, що вони обидві рухаються під впливом третього, невидимого об’єкта — чорної діри в п’ять сонячних мас. Таким чином, ми почали вважати, що потрійна система включає найближчу до нас чорну діру. Але ось нова стаття, опублікована в журналі The Astrophysical Journal Letters, ставить цю інтерпретацію під сумнів.

На думку Дугласа Гіза (Douglas Gies) і Луцянь Вана (Luqian Wang) з Університету штату Джорджія, попередні роботи невірно оцінювали розміри зірок, що входять в HR 6819. Маса Ве-зірки може бути набагато вищою, ніж у В3, і саме тому друга описує кола навколо майже нерухомої першої, не включаючи жодної чорної діри поблизу. В цьому випадку газопиловий диск близько Ве-зірки, залучений цим рухом, повинен обертатися з тією ж періодичністю — близько 40 днів.

І дійсно, це підтвердилося даними спостережень. За оцінками вчених, Ве-зірка масою близько шести сонячних перетягнула більшу частину речовини своєї сусідки, залишивши зірці В3 не більше 0,4-0,8 сонячної маси.

Цікаво, що до тих же цифр прийшли автори іншої статті, присвяченій HR 6819 і яка вийшла трохи раніше. Мабуть, ця система подвійна, і спочатку вона являла собою тісний пару схожих зірок В-класу. Одна з них потроху втрачала речовина, а інша — набирала її, і в підсумку пара стала нерівною.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»