Наука

Вчені використовували стічні води як індикатор резистентності до антибіотиків

Дослідники розробили новий метод, який може допомогти швидко зменшити проблему зростання стійкості до антибіотиків живих організмів через системи стічних вод. Про нове дослідження повідомляє журнал Environmental Health Perspectives.

Близько 70% антибіотиків, які ми приймаємо в якості ліків, потрапляють у природне середовище. І справа не тільки в природних виділеннях пацієнтів, а й неправильній утилізації ліків. Крім залишків антибіотиків, в стічних водах присутні і бактерії. Коли вони піддаються дії антибіотиків, у них може розвинутися резистентність. У свою чергу, це призводить до підвищеної загрози для здоров’я людини. Наприклад, якщо стійкі до антибіотиків бактерії проникають в кишечник і колонізують його при випадковому ковтанні води під час плавання. Потім ці бактерії можуть передати стійкість до пов’язаних з людиною бактерій. В результаті антибіотики з меншою ймовірністю подіють, коли в цьому буде необхідність.

Попереднє дослідження, проведене командою з Університету Ексетера і AstraZeneca, наочно продемонструвало необхідність введення безпечних порогових значень концентрації антибіотиків для потрапляння в каналізацію та інші системи стічних вод.

У новому дослідженні команда вчених розробила спосіб розв’язання проблеми. Вони створили швидкий і економічний метод прогнозування мінімальної концентрації антибіотика, яка підвищує резистентність до них. Цей метод дозволяє розрахувати, який рівень антибіотиків можна безпечно скидати в стічні води, щоб мінімізувати вплив на зростання стійкості до антибіотиків. Його також можна використовувати для оцінки впливу комбінації хімічних речовин і антибіотиків.

Стійкість до антибіотиків визнана Всесвітньою організацією охорони здоров’я однієї з найбільших загроз здоров’ю нашого часу. До 2050 року до 10 млн смертей щорічно може бути викликано не дієвими антибіотиками та іншими протимікробними препаратами, які використовуються для лікування поширених захворювань. Наприклад, інфекції дихальних шляхів, інфекції, що передаються статевим шляхом і сечовивідних шляхів. Загроза резистентності може також збільшити ризик зараження інфекцією після хірургічних операцій.

Сам метод працює так. Зі стічних вод витягуються бактерії, після чого їх піддають дії різних концентрацій антибіотиків. Коли бактерії активно ростуть і діляться в цих умовах, виявляється найнижча концентрація антибіотика, яка знижує зростання організмів. Дані порівнюються з відсутністю антибіотика взагалі. Так вчені розуміють, які антибіотики і в яких концентраціях безпечні, а які приведуть до появи резистентності.

Вчені пояснюють, що новий метод використовує менше ресурсів, спеціалізованого обладнання та маніпуляцій.

Дослідницька група перевірила метод, використовуючи ці складніші і раніше опубліковані експериментальні методи, і згенерувала найбільший доступний експериментальний набір даних про  найнижчі концентрації антибіотиків з використанням одного методу. Саме тих препаратів, які і сприяють розвитку стійкості.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button