Головна / Всесвіт / Астрономи відкрили «інфрачервоний пульсар»

Астрономи відкрили «інфрачервоний пульсар»

Одна зі знаменитої «чудової сімки» нейтронних зірок виявилася унікальною: її оточує велике хмара гарячих частинок, походження яких остаточно не відомо.

Надзвичайно щільні і швидкообертові нейтронні зірки можуть випускати високоточні періодичні імпульси випромінювання. Такі пульсари нерідко видно в радіо-, оптичному, рентгенівському або гамма-діапазоні. Наприклад, широко відома «чудова сімка» молодих рентгенівських пульсарів, розташованих на відстані від 120 до 500 парсеків від Землі.

Одну з цих нейтронних зірок, RXJ0806.4-4123, спостерігала команда професора з Університету штату Пенсільванія Бетіни Поссельт (Bettina Posselt) за допомогою космічного телескопа Hubble. У статті, опублікованій в The Astrophysical Journal, астрономи повідомляють, що навколо цього пульсара вперше помічена велика область (до 200 а.о. — приблизно в 2,5 рази більше орбіти Плутона), що випускає інфрачервоне випромінювання.

Астрономы открыли «инфракрасный пульсар»
Знімок пульсара 0806.4-4123 в ІЧ-діапазоні. Синє коло відзначає положення рентгенівського джерела / ©Bettina Posselt, Penn State

Швидше за все, мова йде про закручений навколо 0806.4-4123 розпечений газопиловий диск — досі у нейтронних зірок їх не спостерігалося. Вчені висувають кілька гіпотез про походження цієї унікальної системи. По-перше, речовина може бути залишками зовнішніх оболонок зірки, яка загинула під час вибуху наднової, залишивши після себе пульсар 0806.4-4123. Частина його могла залишитися під впливом тяжіння нейтронної зірки і почати рух назад до неї, закручуючись і нагріваючись.

Астрономы открыли «инфракрасный пульсар»
Перша гіпотеза: газопиловий диск / ©Nahks Tr’Ehnl, Penn State

Друга гіпотеза пов’язана з можливим існуванням розрідженого «пульсарного вітру» начебто вітру частинок, вихідного від звичайних зірок, включаючи Сонце. Швидке обертання магнітного поля пульсара може служити природним прискорювачем частинок, що відлітають від його поверхні. Рухаючись серед міжзоряного середовища на величезній швидкості, пульсар і його «вітер» можуть взаємодіяти з її часточками, створюючи головну ударну хвилю і синхротронне випромінювання, у тому числі в інфрачервоному спектрі.

Астрономы открыли «инфракрасный пульсар»
Друга гіпотеза: «пульсарный вітер» і міжзоряне середовище / ©Nahks Tr’Ehnl, Penn State

Щоб визначити, яке пояснення вірне, знадобляться додаткові спостереження. Мабуть, вдасться виявити інші пульсари, які випромінюють ІЧ-хвилі, або зібрати нові дані про 0806.4-4123.