Всесвіт

Астрономи вперше передбачили виверження комети: «це було як вибух шампанського»

Астрономи точно передбачили виверження крижаної вулканічної комети 29P після того, як помітили зміни в її яскравості.

Нещодавно астрономи спостерігали виверження химерної вулканічної комети. Вона вибухнула, ніби «хтось в космосі відкрив пляшку з-під шампанського, яка розбризкувала газ і лід по Сонячній системі, як ігристе вино», повідомляє Spaceweather.com. Це виверження обрадувало вчених: вони передбачили його заздалегідь.

Ширина комети 29P/Швассмана — Вахмана 1 (29P) становить 60 км і здійснює оборот навколо Сонця приблизно за 14,9 року. Крім вулканічного походження, 29P має незвичайну для комети кругову орбіту і обертається набагато повільніше, ніж очікувалося. Це одна з приблизно 100 комет, відомих як «кентаври». Вони «випали» з пояса Койпера — кільця крижаних комет, які переховуються за Нептуном, — на ближчу орбіту навколо Сонця ближче до Юпітера.

На відміну від вулканів на Землі, які викидають розпечену магму і попіл з мантії планети, 29P викидає надзвичайно холодні гази і лід з надхолодних надр. Цей незвичайний тип вулканічної активності відомий як кріовулканізм або «холодний вулканізм».

2 квітня вчені з Британської астрономічної асоціації (BAA) спостерігали різкий сплеск яскравості 29P, викликаний відбиттям світла від недавно викинутих газу і льоду, або кріомагми, в комі комети — газовій хмарі, що оточує ядро комети. Виверження, ймовірно, було досить значним, враховуючи, що кома затьмарила ядро більш ніж в 10 разів, повідомляє Spaceweather.com.

29P — одна з найбільш вулканічно активних комет в Сонячній системі, і дослідники вже сотні разів бачили, як вона вибухає. У листопаді 2022 року було одна з таких подій. В результаті в космос потрапило понад мільйон тонн кріомагми, але вчені не могли це передбачити.

Приблизно кругова орбіта 29P (білого кольору) навколо Сонця. Зображення надано: база даних малих тіл НАСА/Лабораторії реактивного руху

1 квітня астрономи Британської астрономічної асоціації (British Astronomical Association) помітили, що світло, яке оточує ядро комети, було «особливо слабким», — пишуть вчені. Це було ознакою того, що з зовнішньої кори комети випливало менше газу, ніж зазвичай. А, значить, тиск всередині комети наростав з підвищеною швидкістю. Це зробило виверження «вельми імовірним».

Останнє виверження є доказом того, що виверження 29P можна передбачити заздалегідь, що допоможе дослідникам більш детально вивчити такі події в майбутньому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button