Всесвіт

Астрономи уточнили відстань до найдальшої і найдавнішої з відомих галактик

Вченим вдалося поліпшити оцінку відстані до далекої галактики GN-z11: судячи з нових даних, вона з’явилася всього 420 мільйонів років після Великого вибуху.

Image by Lumina Obscura from Pixabay

Галактика GN-z11 не один рік утримує почесне звання найдальшої і найдавнішої з усіх, що вченим доводилося спостерігати досі. За оцінками, отриманими кілька років тому, відстань до GN-z11 становить 13,4 мільярда світлових років, тобто з’явилася вона менш ніж через 500 мільйонів років після Великого вибуху.

Автори нової роботи, опублікованої в журналі Nature Astronomy, використовували телескоп гавайської обсерваторії Keck, щоб уточнити дистанцію до GN-z11. Вчені вимірювали червоне зміщення (z) – збільшення довжини хвилі випромінювання від далеких джерел, що виникає завдяки їх віддаленню від нас. Через розширення Всесвіту швидкість віддалення об’єкта тим вища, чим більша відстань до нього. І тим, відповідно, вище червоне зміщення.

Телескоп Keck I, оснащений спектрометром MOSFIRE, дозволив простежити за червоним зміщенням галактики GN-z11 в ультрафіолетовому діапазоні й показав, що воно становить z = 10,957. Це відповідає часу, коли вік Всесвіту становив лише 420 мільйонів років – близько трьох відсотків від сучасного. Автори відзначають, що нова оцінка на два порядки точніша від попередніх.

Цікаво, що через розширення Всесвіту нинішня «фактична» відстань до GN-z11 набагато перевищує дистанцію, яку світло покриє за 13,4 мільярда світлових років. Сьогодні йому знадобиться на це близько 32 мільярдів років.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button