Всесвіт

Нова модель темної енергії описала розширення Всесвіту

Сучасні теорії темної енергії не дуже-то добре в'яжуться з космологічною сталою, запропонованої Альбертом Ейнштейном. А ось нова альтернативна теорія уникає цих проблем. Правда, авторам довелося змінити розуміння темної енергії

Астрономи розробили теорію, яка описує спостережувані аномалії в розширенні Всесвіту і зберігає всі переваги сучасних теорій, не потребуючи при цьому в використанні космологічної сталої.

Image by beate bachmann from Pixabay

Всесвіт не просто розширюється, а робить це з прискоренням. Астрономи знають про це вже два десятки років, але сила, яка стоїть за цим процесом досі залишається невідомою. Щоб описати таке розширення, вчені ввели у свої моделі темну енергію – субстанцію з негативним тиском. Щоб пояснити це явище астрономам довелося «воскресити» космологічну сталу. Її вперше ввів Ейнштейн, але потім викреслив зі своїх рівнянь.

У нових теоріях передбачалося, що ця стала повинна бути ненульовою і позитивною величиною, проте її запровадження викликало масу незручностей. Згідно зі спостереженнями, космологічна стала повинна бути досить невеликою за розміром, проте таке значення погано узгоджується з передбаченнями квантової теорії.

Астрофізики запропонували альтернативну теорію, яка пояснює спостережувані у Всесвіті ефекти без необхідності у введенні космологічної сталої. Дослідники запропонували для опису феномена розширення Всесвіту іншу форму темної енергії. Незважаючи на це, для створення своєї моделі дослідники використовували результати попередніх робіт по цій темі і традиційні методи вимірювання, такі як вимір світності стандартних свічок – наднових типу Ia.

Щоб теорія описувала спостережувані ефекти, астрономам довелося накласти обмеження на параметр зміщення довжини хвилі реліктового випромінювання і величину постійної Габбла. Автори порівняли передбачення своєї моделі з описом, яке пропонує теорія Лямбда-CDM і показали, що їх розрахунки в чомусь сходяться. При цьому нова модель не потребує введення спірної космологічної сталої. Тепер науковому товариству належить оцінити правдоподібність нової моделі, підтвердивши її затвердження або спростувавши.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button