Всесвіт

Астрономи знайшли зоряне скупчення, розірване нашою Галактикою

Вчені виявили зоряний потік, що складається із залишків стародавнього кульового скупчення, розірваного гравітацією Чумацького Шляху два мільярди років тому. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature.

Кульові скупчення — це сфери, що складаються із сотень тисяч і навіть мільйонів зірок, пов’язаних гравітацією і обертаються навколо галактичного ядра. В нашій Галактиці знаходиться близько 150 кульових скупчень. Але «сфера з зірок», яку нещодавно виявили астрономи міжнародного консорціуму S5, сильно відрізняється від звичних і добре вивчених кульових скупчень Чумацького Шляху.

Працюючи на Англо-австралійському телескопі (ААТ), розташованому в штаті Новий Південний Уельс в Австралії і вимірюючи швидкості потоку зірок у сузір’ї Фенікса, вони виявили залишки кульового скупчення, зірки якого мають набагато меншу кількість важких елементів, ніж в інших подібних утвореннях.

«Як тільки ми з’ясували, які зірки належать потоку, ми виміряли кількість їх елементів, важчих, ніж водень і гелій — те, що астрономи називають металічність, — наводяться в прес-релізі обсерваторії Лоуелла слова першого автора дослідження Чжень Ваня (Zhen Wan) із Сіднейського університету. — Ми були дуже здивовані, виявивши, що потік Фенікса має дуже низьку металічність. Це помітно відрізняє його від всіх інших кульових скупчень в Галактиці».

Після Великого вибуху у Всесвіті існували лише водень і гелій. Ці елементи сформували перше покоління зірок. Саме у цих і наступних поколіннях зірок були сформовані важчі елементи.

Склад зірки відображає хмару галактичного газу, з якого вона народилася. Чим більше попередніх поколінь зірок наповнювало цей матеріал елементами важче водню і гелію, тим більше «металічними» стають зірки наступних популяцій. Таким чином дуже давня, примітивна зірка майже не буде містити важких елементів.

Сучасні теорії формування зірок припускають, що існує мінімальне значення металічності, необхідне для утворення шарових скупчень. Але в потоці Фенікса це значення виявилося нижчим.

«Ми можемо простежити походження зірок, вимірюючи різні типи хімічних елементів, які ми виявляємо в них, так само, як ми можемо простежити зв’язок людини з її предками через їх ДНК, — пояснює інший учасник дослідження, доктор Кайлер Куєн з обсерваторії Лоуелла, один із засновників колаборації S5. — Найцікавіше в залишках цього скупчення полягає в тому, що його зірки мають набагато меншу кількість цих елементів, ніж будь-які інші, які ми бачили. Це майже як знайти людину з ДНК, що не відповідає ні одній людині, живій або мертвій. Це викликає питання про історію формування кластера».

«Це як зоряна археологія, яка розкриває залишки чогось древнього, випадково виявленого», — пояснює Александр Джі (Alexander Ji), ще один автор дослідження з Обсерваторії Університету Карнегі в Пасадені, США.

Автори вважають, що кульове скупчення, залишки якого складають потік Фенікса, було зруйновано декілька мільярдів років тому, але його зірки в своєму хімічному складі зберігають пам’ять про утворення в дуже ранньому Всесвіті.

«Можливо, потік Фенікса являє собою останній у своєму роді залишок кульового скупчення, яке виникло в умовах, що радикально відрізняються від сучасних», — пишуть автори статті.

Вчені планують продовжити спостереження, щоб виявити більше подібних залишків кульових скупчень і краще зрозуміти їх еволюцію.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»