Всесвіт

Вулканічні виверження залишили на Місяці квадрильйони літрів води

Комп’ютерна модель стародавньої вулканічної активності супутника показала, як викинута вода тисячоліттями осідала інеєм на поверхню, формуючи багатометрові шари льоду під полюсами.

Доведено, що на Місяці є вода. Але її походження, кількість і розподіл залишаються предметом численних досліджень. Згідно з однією з гіпотез, деяка частка цієї води може мати вулканічне походження.

За допомогою комп’ютерної моделі вчені з Каліфорнійського університету в Боулдері (США) спроектували динаміку вулканічних газів після виверження: як вони обволікали супутник, відлітали в космос і осідали на поверхні. Стаття опублікована в журналі The Planetary Science Journal.

За розрахунками планетологів, на початку свого існування Місяць був досить спекотним місцем. У період з чотирьох до двох мільярдів років тому на супутнику сталися десятки тисяч вивержень. Лава текла річками, розливаючись на величезні території. Темні плями на поверхні Місяця — їх називають морями, озерами і болотами — та сама застигла в низинах лава. Але вчених, які шукають місячну воду, цікавить інший продукт вивержень — вулканічні гази.

Кілька років тому фахівці з Інституту Місяця і планет в Х’юстоні за обсягом місячного базальту розрахували, що викинуті гази формували хмари з вуглекислого газу і водяної пари — розріджену тимчасову атмосферу. Аналіз показав, що на піку вулканічної активності ця атмосфера була в півтора раза щільніше нинішньої атмосфери Марса.

Кратер вічної темряви Ерлангер знаходиться біля Північного полюса Місяця. Його діаметр – близько 10 кілометрів. Сонячні промені висвітлюють лише його верхівки. А на дні можуть бути поклади льоду. Знімок LRO / ©NASA / GSFC / Arizona State University

Автори нового дослідження вирішили перевірити, чи могли ці хмари осідати інеєм на поверхню. За оцінкою вчених, протягом того періоду в середньому кожні 22 тисячі років на Місяці відбувалося виверження з формуванням атмосфери. Комп’ютерна модель динаміки цих вулканічних викидів показала, що значна частина газу і пара відлітала в космос, але близько 41% води осідало на поверхню супутника.

“Атмосфера стоншувалася протягом близько 1000 років — достатньо часу для формування льоду,прокоментував Ендрю Вілкоскі (Andrew Wilcoski) з лабораторії атмосферної і космічної фізики при Каліфорнійському університеті в Боулдері. – У нашому уявленні [ці опади] були схожі на іній, який накопичувався століттями».

Ймовірно, льоду було так багато, що з Землі можна було розгледіти на Місяці тонку блискучу смужку на кордоні дня і ночі. А товсті шапки льоду покривали полюси супутника нашої планети. За розрахунками моделі, за весь період вивержень на Місяць могло осісти близько 8,2 квадрильйона літрів води.

“Ймовірно, в п’яти-десяти метрах під поверхнею знаходяться товсті пласти льоду», — говорить співавтор дослідження Пол Хейн (Paul Hayne), який давно займається дослідженням води на Місяці.

Вулканічна активність – не єдине потенційне джерело води на Місяці. Значну частку води могли принести астероїди і комети. Також вода могла утворитися під дією сонячного вітру. Вивчення кількості, розподілу і складу місячного льоду дозволить підтвердити або спростувати ці гіпотези.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button