Всесвіт

Астрономи показали, що нові планети можуть народжуватися і у старих зірок

Вмираючи, деякі зірки в подвійних системах можуть створювати “вторинну” протопланетну хмару, в якій з’являються нові планети.

©ESO/L. Calсada

Процеси формування зірок і їх планет зазвичай тісно пов’язані. Речовина, що залишилася при народженні нової зірки, утворює навколо неї щільний диск газу і пилу, в якому досить швидко з’являються планети, а диск розчищається і пропадає. Сонце сформувалося 4,6 мільярда років тому, а вже через сотню мільйонів років біля нього оберталися Земля та інші планети. Разом вони і помруть: коли Сонце роздується червоним гігантом і скине зовнішні оболонки, внутрішні планети загинуть. Більш далекі збережуться і залишаться кружляти навколо тьмяного білого карлика, в який перетвориться наша зірка.

Здавалося б, це звичайна картина, проте Сонце – не зовсім звичайна зірка. Більшість з них входять до складу подвійних систем і живуть пліч-о-пліч хоча б з однією сусідкою. І якщо одна з них проживе довше іншої і перетвориться в червоного гіганта, а потім – в білого карлика, то викинута нею речовина може утворити новий газопиловий диск навколо системи. Такі диски розглянули астрономи з Левенського університету в Бельгії, стаття яких опублікована в журналі Astronomy & Astrophysics.

©N. Stecki, KU Leuven

Жак Клушка (Jacques Kluska) і його колеги провели огляд «вторинних» протопланетних дисків в подвійних системах. В цілому вони знайшли 85 таких об’єктів, і в 10 з них виявили характерні просвіти – лінії, які прокреслюють новонароджені планети, розчищаючи простір уздовж своєї орбіти. Це підтвердили і спектри таких зірок: судячи з них, на їх поверхню падає менше важких елементів, на зразок заліза, а значить, – ці речовини з диска частково увійшли до складу новонароджених планет.

Втім, такий сценарій можливий далеко не для всіх зірок. Диск може сформуватися лише за певних умов і у зірок певного типу. Для цього вони повинні вийти з асимптотичної гілки гігантів, особливої пізньої стадії життя, через яку проходять зірки масою від 0,8 до п’яти мас Сонця (включаючи його самого).

Крім того, потрібна присутність близького партнера, який міг би притягнути скинуті оболонки. Як правило, ця речовина падає на сусідню зірку, але в деяких випадках воно може сформувати диск. Такий диск довго існувати не може і навряд чи зберігається довше декількох сотень тисяч років. Але для народження нових планет цього цілком достатньо: наша власна Сонячна системи цілком вклалася в такий термін.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button