Всесвіт

«Вебб» сфотографував рідкісну зірку, яка «готується» стати надновою (відео+фото)

Європейське космічне агентство опублікувало знімок рідкісної зірки Вольфа — Райе WR 124, отриманий космічним телескопом.

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» зробив найдокладніше зображення зірки WR 124, яка відноситься до рідкісного типу Вольфа-Райє. Це масивні і яскраві зірки, які знаходяться на пізніх стадіях еволюції і повинні «скоро» вибухнути надновою.

«Уэбб» сфотографировал редкую звезду, которая «готовится» стать сверхновой

Складене зображення WR 124 і оточуючої її туманності отримане різними приладами телескопа «Вебб». Зображення: NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team

WR 124 знаходиться на відстані близько 15 тис. світлових років в сузір’ї Стрільця. Ця зірка приблизно в 30 разів масивніше Сонця, при цьому після переходу до останньої стадії еволюції, завершення водневого і початку гелієвого циклу вона скинула зоряну оболонку, маса якої приблизно дорівнює 10 сонячним. Викинутий матеріал сформував туманність навколо зірки.

Характерний для зірок Вольфа-Райє є ореол з газу і пилу, який обрамляє зірку і світиться в інфрачервоному світлі на знімку космічного телескопа. Холодний космічний пил світиться в довгому середньому інфрачервоному діапазоні, демонструючи структуру туманності, що оточує зірку. Об’єкт шириною 10 світлових років складається з матеріалу, який викидається WR 124, і з пилу, що утворився в результаті турбулентності.

«Уэбб» сфотографировал редкую звезду, которая «готовится» стать сверхновой

Туманність WR 124 на знімку «Вебба» (зліва) і «Хаббла» (справа). Зображення: NASA, ESA, CSA, STScI, ESA / Hubble, Webb ERO Production Team

Масивні зірки швидко розвиваються і згоряють. Тільки деякі з них проходять коротку фазу Вольфа — Райє. Ця яскрава стадія втрати маси передує вибуху наднової, коли ядерний синтез в ядрі зірки припиняється, і тиск гравітації змушує її стискатися, а потім вибухати.

Спостереження за зіркою WR 124. Відео: NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team, DSS, N. Bartmann ( ESA / Webb ), E. Slawik, N. Risinger, D. de Martin ( ESA / Webb ), M. Zamani ( ESA / Webb )

Такі зірки, як WR 124, служать аналогом, що допомагає астрономам зрозуміти вирішальний період в ранній історії Всесвіту. Подібні вмираючі зірки засіяли молодий Всесвіт важкими елементами, що сформувалися в їх ядрах і під час вибуху на пізніх стадіях еволюції. Аналіз таких зірок допоможе зрозуміти, як формується і розподіляється космічний пил, що складається з важких елементів, з яких складаються сучасний Всесвіт і живі організми на Землі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button