Всесвіт

Астрономи вперше зловили радіосигнал від вмираючого білого карлика

Астрономи вперше змогли зафіксувати радіосигнал, джерелом якого послужив спалах наднової на відстані близько 400 мільйонів років від Землі. Дослідження опубліковано в журналі Nature.

Можливо, саме так виглядає зоряна система, що передує надновій Ia / ©Adam Makarenko / W. M. Keck Observatory

Коли у зірок закінчується ядерне паливо, вони скидають свої зовнішні шари, залишаючи лише щільне, компактне і гаряче ядро, відоме як білий карлик. Наше Сонце зазнає цього переходу приблизно через п’ять мільярдів років, потім повільно охолоне і зникне.

Однак якщо білий карлик якимось чином додає у вазі, стаючи приблизно в 1,4 раза важче Сонця, спрацьовує механізм самознищення. Подальша термоядерна детонація знищує зірку в характерному вибуху, який називається надновою типу Ia.

Питання, звідки практично мертва зірка бере додаткову масу для подальшого вибуху, довго хвилювало астрономів. Одна з найпопулярніших гіпотез свідчила, що для такого вибуху потрібна подвійна зоряна система, щоб ще цілком активна зірка-сусідка «пожертвувала» частину своєї речовини білому карлику.

Але не все так просто: якби додатковий газ поглинався з сусідньої зірки, він виявився б «розлитий» навколо майбутньої наднової, і спалах останньої створив б чіткий і ясний радіосигнал, який змогли б вловити земні телескопи. Однак за десятиліття пошуків жодна наднова типу Ia не була виявлена таким чином, так що можливо, насправді такі наднові — не плід жадібності білого карлика, що забирає газ (і час життя) у сусідньої зірки, але результат злиття двох вмираючих зірок, чия речовина досить щільне, щоб не бути «розлитим» навколо.

Спостерігаючи за надновою 2020eyj, виявленою в березні 2020 року, міжнародна команда дослідників вперше в історії змогла зафіксувати її присутність в радіодіапазоні. Також вони виявили, що навколозоряний простір наднової багатий гелієм, якого не так вже й багато в активних зірках (наприклад, у складі Сонця його менше чверті), але дуже багато в маленьких білих карликах.

Модель спалаху наднової 2020eyj / ©the Conversation

Наднові типу Ia вкрай важливі для астрономів, оскільки володіють майже однаковою піковою світністю, що дає можливість вченим використовувати їх в якості стандартних свічок для визначення відстані до галактик, в яких вони знаходяться.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button