Всесвіт

Астрономи виявили пару зірок-вампірів замість невидимої чорної діри

Те, що астрономи вважали чорною дірою всього в 1120 світлових роках від Землі, насправді виявилося досить несподіваним сюрпризом: системою з двох зірок, де одна буквально висмоктує життя з іншої.

Припущення про те, що в зірковій системі могла бути чорна діра, було спекулятивним з самого початку, оскільки в його основі лежала пара непідтверджених фактами припущень. Коли космічний об’єкт, відомий як HR 6819, був вперше ідентифікований у 1980-х роках, передбачалося, що це одне швидко обертове тіло, так звана Ве-зірка. Однак через десятиліття з’ясувалося, що у зірки був таємний партнер, який знаходився в безпосередній близькості світила з оборотом кожні 40 днів.

Два роки тому дослідники з Європейської південної обсерваторії стверджували, що зірка Ве повинна коливатися більше, ніж насправді, натякаючи на додаткову невидиму масу, що впливає на її вагу. Деякі вважали, що мова йде про невидиму чорну діру, і через аномальну близькість до нашої планети це питання варто було вивчити детальніше, принаймні, до тих пір, поки таку гіпотезу не можна було б повністю виключити. Тому дві групи дослідників об’єднали зусилля, щоб зібрати необхідні дані і схилити чашу терезів на користь однієї гіпотези над іншою.

Ключова відмінність між двома сценаріями полягала в просторі. Якби в космосі було три об’єкти – невидима чорна діра, яскрава зірка головної послідовності і сяюча зірка Be – відстань, що розділяє два світлових об’єкта, було б дуже великою. Але якщо в цій ділянці космосу лише дві зірки, то воно скорочується в кілька разів.

За словами Ебігейл Фрост, астрофізика з Католицького Університету Левена і провідного автора дослідження, вчені вирішили використовувати дуже великий Телескоп ESO (VLT) і порівняти його дані з результатами вимірювань інтерферометра дуже великого Телескопа (VLTI).

Звичайно ж, прилади на VLT виявили, що на більшій протяжності (близько 100 мілісекунд) не було ніяких яскравих джерел світла. Прилади VLTI підтвердили, що зірки розташовані дуже близько один до одного, всього в 1 кутовий мілісекунді.

Іншими словами, це означає, що ніякої чорної діри між ними немає. Це всього лише дві звичайні зірки в пересічних бінарних відносинах.

“Зверніть увагу, що «звичайний» в цьому випадку не означає «нудний». Ми бачимо цю пару на дуже специфічній стадії, близькій до зоряної “пенсії” – моменту, коли один партнер висмоктав зі свого партнера всю атмосферу, як який-небудь космічний вампір. Спіймати таку фазу після взаємодії надзвичайно складно, оскільки вона дуже коротка,” – говорить Ебігейл Фрост астрофізик, провідний автор дослідження

В результаті пара зірок є ідеальним кандидатом для вивчення того, як подібний вампіризм впливає на еволюцію масивних зірок і, в свою чергу, на формування пов’язаних з ними явищ, включаючи гравітаційні хвилі і потужні вибухи наднових.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button