Всесвіт

Подивіться на розсип зірок кульового скупчення на знімку «Хаббла» (фото)

Європейське космічне агентство опублікувало новий знімок космічного телескопа “Хаббл”. В об’єктиві – одне з 11 кульових скупчень Терзан.

Терзан 1 (Terzan 1) — кульове скупчення, розташоване на відстані близько 22 000 світлових років від Землі в сузір’ї Скорпіона. Це одне з 11 кульових скупчень, відкритих турецько-вірменським астрономом Агопом Терзаном в період з 1966 по 1971 рік, коли він працював в обсерваторії Ліона.

Кульове скупчення Терзан 1 на знімку «Хаббла», опублікованому в 2022 році. Зображення: ESA / Hubble & NASA, R. Cohen

Вважається, що Терзан 1- найближче кульове скупчення до Чумацького Шляху, відстань від нього до центру нашої Галактики становить всього 4 200 світлових років. Об’єкти, подібні Терзан 1 широко поширені у Всесвіті.

Це зоряні скупчення, що містить велику кількість зірок, тісно пов’язаних гравітацією і обертаються навколо галактичного центру в якості супутника. Діаметр таких об’єктів може становити кілька сотень світлових років. Вважається, що в кожній галактиці є безліч кульових скупчень. У деяких, таких як Чумацький Шлях, їх кілька сотень, а у гігантських еліптичних галактик їх може бути кілька тисяч.

На відміну від розсіяних кульових скупчень, які розташовані в диску галактик, кульові — знаходяться в гало, що оточує їх. Вони містять одні з найстаріших зірок в галактик. Вік зірок в кульовому скупченні показує, що вони утворилися на ранніх стадіях формування галактик.

Цікаво, що 11 кульових скупчень, відкритих Терзаном, нумеруються в порядку від Терзан 1 до Терзан 12. Це пов’язано з помилкою, допущеною вченим в 1971 році, коли він заново відкрив Терзан 5 — скупчення, які було виявлено ще в 1968 році, — і назвав його Терзан 11.

Кульове скупчення Терзан 1 на першому знімку «Хаббла», опублікованому в 2015 році. Зображення: NASA & ESA

Новий знімок – не перше фото скупчення Терзан 1, зроблене «Хабблом». Ще в 2015 році ESA опублікував зображення, отримане ширококутною планетарною камерою Хаббла 2 (WFPC2). Новий знімок отриманий третьою версією камери, яка була встановлена при проведенні профілактичних робіт з обслуговування телескопа.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments