Всесвіт

Астрономи з’ясували терміни існування магнітного поля Місяця

Вчені показали, що місячна магнітосфера проіснувала лише близько 500 мільйонів років, а більш пізні магнітні породи, які виявляють на супутнику, з’явилися без її участі в плазмі метеоритних ударів.

Магнітосфери молодих Землі та Місяця: погляд художника / © E. Masongsong, UCLA EPSS, NASA GSFC SVS

Місяць утворився близько 4,5 мільярда років тому, з речовини, викинутого на орбіту після зіткнення Землі з масивним небесним тілом. Спочатку супутник був розплавленим і володів власним магнітним полем, сліди якого сьогодні можна знайти в місцевих мінералах. Його магнітосфера була набагато слабкішою земної і розсіялася, коли залізовмісні породи в надрах Місяця охололи. Цей процес відбувався швидше, ніж вважалося досі, так що магнітне поле зникло не пізніше чотирьох мільярдів років тому. До таких висновків прийшли автори нової статті, опублікованій в журналі Science Advances.

Справді, магнітосфера Місяця не могла протриматися довго. Залізовмісні ядра ??супутника зовсім невеликі й остигали швидко, втрачаючи здатність генерувати магнітне поле за допомогою механізму динамо. Однак досі терміни його існування залишалися неясними. Тому автори нової роботи проаналізували зразки місячних мінералів, датованих різним часом.

У породах віком від 3,2 до 3,9 мільярда років слідів магнетизму вже не виявилося. Несподіваний магнетизм продемонстрував зразок вулканічного скла, який сформувався в результаті падіння метеорита всього близько двох мільйонів років тому. Однак Джон Тардуно (John Tarduno) і його колеги з Рочестерського університету показали, що речовина могла отримати магнітні властивості шляхом тимчасових полів, які ненадовго виникають в плазмі зіткнення.

За словами вчених, поява таких вкрай молодих намагнічених зразків може давати неправильне визначення віку магнітосфери. Однак самі по собі вони не можуть свідчити про її існування в настільки недалекому минулому Місяця. В результаті Тардуно і його співавтори зробили висновок, що реальна історія магнітного поля у нашого супутника тривала лише кілька сотень мільйонів років, і близько чотирьох мільярдів років тому воно вже зникло.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button