Всесвіт

Як Місяць посилить кліматичні зміни на Землі

Тисячі років люди спостерігають за супутником Землі в надії дізнатися погоду швидше МНС. Місяць дійсно впливає на погоду і навіть на клімат нашої планети, хоча причини, чому це відбувається, досі не вивчені.

Найбільш очевидний вплив Місяця розкривається до припливів і відпливів океанів. Земля щодня обертається навколо своєї осі, а гравітація супутника починає притягувати воду з найближчої сторони планети. Через відцентрової сили, викликаної поворотами, вода з протилежного боку починає підійматися. І так кілька разів за день, тому ми спостерігаємо два припливи й два відливи на добу.

Місячний вузловий цикл збільшить кількість повеней

Кожні 18,6 року орбіта Місяця зміщується вище або нижче на 5 градусів. Цей цикл вперше задокументували в 1728 році, назвали місячним вузловим циклом, або місячною процесією. Коли супутник відхиляється від екватора планети, припливи стають менш інтенсивними.

На початку липня NASA повідомило, що у 2030-х роках число повеней, викликаних припливами, різко зросте. Справа не тільки в тому, що місячний цикл знову зміниться, погіршує ситуацію зміна клімату. «З одного десятиліття в наступне ми можемо побачити в чотири рази більше повеней. Місячний вузловий цикл впливає на всі місця на Землі, і рівень моря підвищується всюди », – сказав в інтерв’ю BBC керівник наукової групи NASA Бенджамін Хамлінгтон.

Більше повеней – менше тварин

Професор Університету Ратгерса (США) Ілля Рохлін давно вивчає залежність між місячним циклом і популяціями комарів, особливо в солончаках – ґрунтах, збагачений легкорозчинними солями. Під час припливів близько до суші підпливають риби, схожі на гольянів, вони знищують популяції комарів, харчуючись їх личинками. Солончаки повні креветок, крабів, равликів, коників і інших організмів, які з більш частими припливами стануть легкодоступними жертвами риб і птахів. Активність моря також призведе до того, що безхребетних віднесе далеко за межі берега, де вони загинуть.

Соляні болотисті місцевості мають важливе екологічне значення, оскільки вони здатні накопичувати вуглець, утримуючи його в 10 разів сильніше, ніж приливні ділянки води. З посиленням повеней через гравітації Місяця і підвищенням рівня моря солончаки зіткнутися з глибокими змінами. І не тільки вони, відбудеться засолення прісних прибережних водойм.

Як зміниться температура

Припливи – один з факторів, що впливають на рух океанських течій, які переміщують теплу воду по всій Землі. Вузловий цикл активує рух вітрів, сильні вітри «роздувають» тепле джерело уздовж екватора від Південної Америки в бік Індонезії, а на їх місце приходять глибокі холодні течії. Так температура рівномірно розподіляється по всій планеті.

Також Місяць впливає на полярні температури й відповідає за площу арктичних льодів. Хоча тут дія відбувається не під час вісімнадцятирічного циклу, а у звичному місячному зміні кількості відбитого світла. Супутникові вимірювання показали, що під час повного місяця полюса Землі стають теплішими на 0,55 ° C. Приливні сили будуть активніше руйнувати крижані щити й змінювати напрямок Гольфстріму. «Течії й хвилі можуть або топити, або руйнувати морський лід через перемішування тепліших вод, а напружені рухи будуть розбивати брили на більш дрібні частини, які сильніше схильні до танення», пояснив Кріс Вілсон, експерт з морської фізики й клімату океану.

Що трапиться з сушею

Не тільки вода притягається гравітацією супутника. Поверхня Землі також деформується і здувається, створюючи своєрідні земні припливи й відливи. Це своєю чергою породжує вулканічну активність і землетруси.

Положення Місяця змінює тиск повітря, викликаючи так звані атмосферні припливи – періодичні коливання всієї атмосфери. «Зміни атмосферного тиску пов’язані з високими температурами повітря, це означає, що молекули повітря можуть утримувати більше вологи у вигляді водяної пари, знижуючи вологість і, отже, ймовірність випадання опадів», – говорить Ліз Бентлі, виконавчий директор метеорологічного суспільства Великобританії. В результаті, низький тиск призведе до холодної погоди, хоча доведено, що вплив Місяця на опади через атмосферний тиск невеликий.

У чому сенс Місяця, якщо від неї одні неприємності

Місяць зробив найбільший вплив на Землю, подарувавши їй життя. Точніше, обертаючись навколо, супутник стабілізував клімат і саму планету. Без цього Земля розгойдувалася б хаотично, а полюса раз у раз змінювалися, тобто Африка ставала б Антарктидою, і навпаки. Пори року, дні й ночі відчувалися б зовсім інакше.

Ті самі припливи, які сьогодні, здається, дестабілізують обставини на Землі, щорічно віддаляють Місяць від нас на 4 см. Планета обертається швидше, тому гравітаційне тяжіння супутника розтягує вісь, щоб, можна сказати, встигати за Землею. У міру розтягування і прискорення Місяць викидається назовні. Це можна порівняти з ефектом каруселі – чим швидше ви крутитеся, тим більша ймовірність, що ви зараз вилетите.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button