Всесвіт

Астрономи знайшли дійсно дивну зірку

У своїй статті, опублікованій в журналі Nature Astronomy, астрономи описують виявлені ними характеристики, які дозволяють припустити, що вчені знайшли різновид дивної зірки.

Дослідники з Інституту астрономії та астрофізики в Німеччині знайшли докази того, що надзвичайно маленька нейтронна зірка HESS J1731-347 насправді може бути «дивною».

Попередні дослідження припускали, що дивна зірка повинна бути дуже схожою на нейтронну, але мати набагато більшу, ніж зазвичай, частку дивних кварків через розпад субатомних частинок. Згідно з теорією, дивні зірки повинні відрізнятися рівними пропорціями дивних верхніх і нижніх кварків.

Дивний кварк або s-кварк – тип елементарних частинок, один з шести відомих кварків. Третій за масою з усіх легких кварків. Дивні кварки входять до складу деяких адронів. Адрони, що містять дивні кварки, називають дивними частинками.

Зараз HESS J1731-347 вважається нейтронною зіркою, проте це дивно, оскільки її маса менше сонячної. Теорія припускає, що нейтронні зірки не можуть бути в 1,1 раза важчими за Сонце. Отже, деякі в спільноті астрономів почали замислюватися, чи може HESS J1731-347 бути дивною.

Рівняння передбачення стану і обмеження спостереження в залежності від радіуса і маси компактної зірки. Кредит: Nature Astronomy (2022 р.), DOI: 10.1038/s41550-022-01800-1

Щоб з’ясувати це, дослідники застосували новий підхід до вимірювання її відстані. Вони використовували дані картографічного дослідження Gaia разом з новою інформацією про найближчу зірку, щоб перерахувати її відстань від Землі. Виявилося, що HESS J1731-347 набагато ближче, ніж передбачалося раніше. Це відкриття вимагало перерахунку її розміру та маси.

Gaia – космічний телескоп оптичного діапазону Європейського космічного агентства, наступник проекту Hipparcos. Головне завдання телескопа – скласти детальну карту розподілу зірок Чумацького Шляху. Його вивели на орбіту ШСЗ 19 грудня 2013 року.

З’ясувалося, що радіус зірки становить 10,4 км, а маса — всього 0,77 сонячної. Це призвело до питань щодо того, чи можна її все ще вважати нейтронною зіркою. Дослідники припускають, що вона не просто екзотична, але і може вважатися дивною.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments