Всесвіт

Астрономи знайшли нові докази первинних гравітаційних хвиль

Universe Today: Команда дослідників з Інституту астрофізики Греції проаналізувала низькочастотні сигнали в найсвіжіших астрономічних даних, зібраних EPTA.

Реліктові (тобто первинні) гравітаційні хвилі були виявлені астрономами у 2016 році, коли комплекс із п’яти обсерваторій випустив перший набір даних спостережень за пульсарами. Другий набір був опублікований тільки що. Обидві бази підтверджують існування цього феномена. Згідно з сучасною космологією, реліктові гравітаційні хвилі виникли через експоненціальне розширення Всесвіту в перші 10-37 секунд його існування. Виявлення цих хвиль говорить, зокрема, про квантову природу гравітації.

Через сотню років після передбачення Ейнштейна астрономи змогли довести існування гравітаційних хвиль, коливань тканини простору-часу, викликаних зіткненнями і злиттями надмасивних небесних тіл. Спеціально побудована Космічна обсерваторія LIGO вперше виявила їх у 2015 році. Тепер учені вважають, що отримали переконливі докази існування нового виду гравітаційних хвиль, що виникли до того, як з’явилося взагалі все.

Первинні гравітаційні хвилі – це гравітаційні хвилі, які виникли незабаром після Великого вибуху, під час періоду прискореного розширення, відомого як інфляція. Ці хвилі могли виникнути одночасно з Космічним мікрохвильовим фоном (реліктовим випромінюванням), і їхнє виявлення стало б ключовим підтвердженням теорії інфляції.

Уперше ці хвилі виявили п’ять телескопів колаборації EPTA (European Pulsar Timing Array) у 2016 році, повідомляє Universe Today. Вони виникають, на думку вчених, від безлічі накладених одна на одну гравітаційних хвиль, що народилися в перші секунди життя Всесвіту. Спостереження за ними, як і за реліктовим випромінюванням, дає прекрасну можливість вивчити найбільш ранній етап існування Всесвіту.

Колаборація EPTA стежить за пульсарами, які, завдяки закономірностям у світінні, виконують роль галактичних маяків. З їхньою допомогою, зокрема, астрономи можуть стежити за довгохвильовими первинними гравітаційними хвилями.

Команда дослідників з Інституту астрофізики Греції проаналізувала низькочастотні сигнали в найсвіжіших астрономічних даних, зібраних EPTA. Вони звели воєдино дані з чотирьох баз і відібрали тільки найякісніші сигнали. У результаті вони отримали чітку картину, що свідчить про існування первинних гравітаційних хвиль і фонового гравітаційного випромінювання.

Згодом, коли база даних спостережень за пульсарами поповниться ще більше, низькочастотний шум гравітаційних хвиль стане більш помітним. А поки астрономи продовжать інтерпретувати деталі цих сигналів, щоб добути з них якомога більше інформації про Всесвіт.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button